William King - Štrvorica kníh o hviezdnom vlkovi Rangarovi

March 14, 2011

knihy Ragnarovi našla svoje stále miesto na poličke a už sa so mnou nebude tlačiť v električke, moknúť na zastávke alebo schovávať na pracovnej porade. Koľko sentimentu. Nuž, je to tak. Príbehy o Ragnarovi sú zatiaľ najdlhšou sériou, akú som prečítal a tak je logické, že mi ich atmosféra prirástla k srdcu.

Autor série William King (žije v Prahe) má za sebou množstvo kníh. Napísal fantasy romány z prostredia Warhammer, z ktorých je asi najznámejšia séria o Gotrekovy a Felixovi. Nečítal som ich a ani sa zatiaľ nechystám. Jeho knižka o Ragnarovi sa mi dostala do ruky celkom jednoducho. Chcel som niečo o vesmírnych mariňákoch a knižka ho mala hneď na obale. Tak hádam… Poučený zo skúsenosti s Trinástou légiou som si zistil poradie kníh skôr než som zamieril k pokladni.

Séria pozostáva zo štyroch kníh: Hvězdný vlk, Ragnarův spár, Šedý lovec a Vlčí břit. Opisújú príbeh hrdinu zo sveta Warhammer 40 000 od jeho naverbovania k najobávanejším zložkám cisárskeho vojska až po hrdinské činy v špeciálnej jednotke na svätej Terre – a to je fakt dlhá cesta.

Hvězdný vlk: Ragnar je mladý a bezstarostný. Žije si na svojom malom ostrovčeku so svojim klanom na planéte Fenris. Ostrov a okolité more pre neho predstavujú celý svet. Jedného dňa padne v hrdinskom boji o svoju dedinu. Zachraňuje ho vlčí kňaz Ranek, ktorého úlohou je vyberať výnimočne zdatných jedincov z pomedzi bežných obyvateľov a verbovať ich do služieb kapituly Hviezdnych vlkov. Ragnar sa dostáva do výcvikového tábora. V posledných kapitolách prijíma genetický štep a stáva sa hviezdnym vlkom. S fyzickými zmenami čoskoro prichádzajú aj zmeny mentálne a Ragnar sa stáva hĺbavejším, inteligentnejším. Wiliam King nechal množstvo vnútorných monológov počas série gradovať.

Ragnarův spár: Čistá akcia. Brodia sa v špine, bahne, krvi a všetkých tých veciach, len aby ste pri knižke nemohli jesť ani tatranku. Dej je pomerne jednoduchý. Knižka je takmer jednoliata akčná scéna kde si boj Hviezdnych vlkov môže človek naplno vychutnať. Detailnejšie sa opisujú ich vlastnosti a vylepšenia. Samozrejme, takmer samé superlatívy.

Šedý lovec: Ragnar má rád boj. Jednoduchý a čistý. No prebúdzajúce sa schopnosti ho predurčujú k väčším veciam. Prvý krát sa dostáva do pozície skutočného vodcu. Opäť prebieha mnoho vnútorných monológov – správne rozhodovanie, zodpovednosť… Jedna jeho časť túži po jednoduchom svete boja, akcie a jednoznačne určených úloh. Druhá časť si je vedomá toho čo pre neho chystá osud.

Vlčí břit: Po veľmi kontroverznom zásahu je Ragnar na istý čas priradený do jednotky Vlčí břit, ktorá slúži prestížnemu rodu navigátorov na svätej Terre. Nieje to však jediný dôvod. Pobyt na svätej mu má pomôcť rozšíriť obzory (rozumej: stratiť ideály), keďže planéta je plná intríg a pretvárky. Zvyká si a snaží sa zorientovať v tak novom prostredí. A aj sa mu to darí.

Nejakou záhadou ma Ragnarove rozpoloženie vždy oslovilo. Nehovorím, že som prechádzal výcvikom Hviezdnych vlkov, ale schéma rozvoja jeho osobnosti je dosť všeobecná na to aby sa v niektorom bode človek našiel. Uvedomovanie si hraníc vlastného poznania, rozširovanie obzorov, túžba po jednoduchom svete, nutnosť učiť sa komplexnejšie sociálne systémy. Veď stačí aby som šiel do práce inou električkou, a stretávam iných ľudí. Stačí aby som sa jedno poobedie šiel pozrieť dolu tou cestou, kade som ešte nešiel. A tak ďalej.

Kniha je napísaná dobre. Samozrejme, že sa nájde zopár mierne nepríjemných zlozvykov autora. Ragnar sa niekedy vo svojich úvahách trochu zacyklí a sem tam sú aj jeho reakcie ako z kopírky. To mi však neprekážalo natoľko aby som si tieto knihy nevychutnával. Chcete niečo z Wh40k, čo vám pomôže nahliadnuť do komplexne jednoduchého sveta Vesmírneho mariňáka? Na začiatok je toto kniha práve pre vás.

Spisovateľ: William King

Knihy: Hvězdný vlk, Ragnarův spár, Šedý lovec, Vlčí břit

Hodnotenie:6/10

Napísal vlad saling