Tom Clancy - Splinter Cell: Šachmat

March 14, 2011

sc s Potuloval som sa v nemenovanom kníhkupectve v Poluse a uvažoval, ktorú knihu by som si mohol prečítať tentokrát. Mal som chuť na niečo aspoň trochu realistické a poškuľoval po knihách série Splinter Cell, napísaných na motívy rovnomennej hry. Meno autora, Tom Clancy, je v tomto prípade tak trocha zavádzajúce. Síce napísal celkom slušnú zbierku kníh, no Tom Clancy tu figuruje už len ako obchodná značka. Pod jeho menom sa v súčasnosti skrýva celý rad autorov.

Knihu, ktorú som si vybral ja, napísal David Michaels. Vlastne nie tak celkom. Aj toto meno sa používa ako pseudonym rôznych autorov píšucich série Splinter Cell, EndWar a Ghost Recon. Prvé dva diely Splinter Cell napísal Raymond Benson. Tretí a štvrtý (možno aj piaty) diel napísal chvíľu utajovaný Grant Blackwood. Už len odhaliť autora knihy, ktorú čítam je tak trochu špionáž.

Splinter Cell – Šachmat je tretia kniha zo série. Neviem či knihy nejak nadväzujú. Každopádne mi žiadne pozadie pri čítaní nechýbalo.

Keďže kniha vychádza z počítačovej hry (nie, nehral som ju) snaží sa udržať si podobnú dynamiku. Rýchly dej, akcie, minimum filozofických pasáží. Pre knihu to až také dobré nie je. Chýba detailnejšie vykreslenie charakterov a metafory okolo šachu, mahjong-u a Siang-čchi (čínske šachy) sú veľmi chabým pokusom o aspoň akú-takú intelektuálnu vsuvku. Mal som problém zžiť sa aj s českým prekladom. Hlavne niektoré akčné scény sú napísané/preložené chaoticky. Človek ma na ich konci často pocit, že minimálne jedna končatina nie je na svojom mieste. Nie, nie je to úmysel.

Hlavným motívom knihy je odvrátenie hroziacej tretej svetovej vojny, ktorú ma rozpútať úkladný trik. Agent Sam Fisher, sa pokúša odhaliť, kto stojí za celou záležitosťou a krvopotne (nie je to jeho krv) získava informáciu za informáciou a pomaly odhaľuje celú pravdu. V samotnej knihe tento proces prirovnávajú k čisteniu cibule. Pod každou vrstvou informácií sa ukrýva ďalšia a ďalšia. Pod každým pseudonymom ďalší… kde som to videl?

Aby som nezabudol: Sam Fisher má všemožné technické hračky, ale snáď najúchvatnejšia je jeho SC-20. Zbraň ktorá vie všetko na svete. Aj MacGyver-ov nožík by zhrdzavel závisťou. Fakt.

Celkovo je kniha priemerná. Výnimkou je dobrá pasáž odohrávajúca sa v Černobyle kde Sam sa stretáva s biologičkou Elenou a preskočí medzi nimi iskra. Hmm… Elena a jej boršč.

Ak máte chuť na ľahkú akčnú knihu z prostredia tajných agentov, môžete skúsiť Splinter Cell, no predpokladám, že sa na trhu nájdu aj lepšie knihy.

Hodnotenie:4/10

Napísal vlad saling