Trailer na knihu Ship Breaker od Paola Bacigalupiho

April 06, 2011

ship breaker Ship Breaker je najnovšia kniha od Paola Bacigalupiho, ktorého zbierku poviedok Čerpadlo 6 som nedávno recenzoval. Jeho štýl ma zaujal a rýchlo sa stal jedným zo stálych autorov na mojom pomyselnom literárnom radare. Ship Breaker pre zahraničný trh nieje zas taká novinka, keďže kniha vyšla minulý rok, no pokojnú hladinu okolo nej rozvíril nedávno uverejnený trailer vytvorený mladým umelcom menom Diego Gonzalez Cortes.

O knihe Ship Breaker

Novela Ship Breaker je post-apokalyptický príbeh o mladom chlapcovi Nailerovi pracujúcom na vrakovisku lodí ako zberač medi na vyradených ropných tankeroch. V prostredí, kde život visí na vlásku mu šťastná náhoda prinesie do cesty jednu z najmodernejších lodí vyvrhnutej počas hurikánu na pláž. Rozobratie lode by mu prinieslo majetok, o akom sa mu ani nesnívalo, no problémom je, že loď nieje prázdna. Vo svojich útrobách ukrýva mladé, krásne a bohaté dievča, ktoré by mu mohlo zaručiť lepší život. Nailer sa musí rozhodnúť, či pôjde „na istotu“ a loď rozpredá, alebo bude riskovať a pomôže stroskotancovi.

Na rozdiel od zbierky poviedok Čerpadlo 6 je kniha Ship Breaker označená ako young adult novel a teda ja skôr vhodnejšia pre mladšieho čitateľa. Ale ruku na srdce, kto pohrdne dobrou knihou len preto, že je určená pre iné ročníky.

Trailer od Diega Gonzaleza Cortesa

Paolo má veľa fanúšikov a jeden z tích kreatívnejší začal chrliť skice a návrhy inšpirované novelou Ship Breaker. Neskôr ich spojil do uceleného traileru a zverejnil na internete, kde sa mu dostalo veľmi pozitívneho ohlasu. Sám Paolo Bacigalupi sa na svojom Twitter-i vyjadril o jeho diele s obdivom. A tu je sľubovaný trailer:

Ship Breaker from Diego Gonzalez Cortes on Vimeo.

Ak sa Vám páčila jeho práca, určite nezabudnite navštíviť jeho blog venovaný tvorbe concept art-u na motívy Bacigalupiho knihy.


Napísal vlad saling