Knižné tipy #2

April 12, 2011

Vďaka výdobytkom modernej techniky akými sú newsletters, twitter, facebook a všakovaké iné digitálne zverstvá som objavil opäť niekoľko zaujímavých titulov a do ďalšej dávky knižných tipov zaraďujem: Thor: Vikingové, Gene Brewer – Svět podle prota, Na světelném paprsku, Cormac McCarthy – Cesta, Paolo Bacigalupi – Ship Breaker, Karpyshyn Drew – Mass Effect 3.

Poznámka: Ku každej knihe je krátke zdôvodnenie (viac či menej objektívne), prečo si zasluhuje pozornosť.

Thor: Vikingové

thor Popis: Niekedy aj boh hromu narazí na protivníkov, na ktorých proste nestačí. Napríklad na nemŕtvych vikingov, ktorí po tisíckach rokov putovania pristáli v Manhattane a začali s drancovaním. Aby mal šancu, musí dať pozbierať bojovníkov z rôznych historických epoch a vytvoriť z nich dokonalý tým. Stačí ale vikingská bojovníčka, fanatický križiak a nacistický pilot na zastavenie nemŕtvej hrozby?

Prečo: Filmový Thor sa blíži, tak prečo si o ňom niečo neprečítať. No a sú tam viginskí nemŕtvi bojovníci.

Gene Brewer – Svět podle prota, Na světelném paprsku

svet podla prota Popis: Manhattanský psychiatrický ústav prijme pacienta s vcelku banálnou diagnózou – tvrdí o sebe, že je mimozemšťan menom prot, návštevník z planéty K-PAX, vzdialenej od Zeme pár tisíc svetelných rokov. Jeho niekoľkotýždenný pobyt v miestnej ozdravovni ľudských hláv a duší však od základu zmení život väčšiny tamojších obyvateľov i zamestnancov – vrátane vyšetrujúceho lekára, ktorý sa rozhodne celý prípad podrobne zaznamenať.

Prečo: Zdá sa vám to známe? Sfilmovaná podoba tejto knihy s názvom K-PAX (Kevin Spacey, Jeff Bridges) patrí medzi moje najobľúbenejšie a veľmi príjemným spôsobom núti človeka zamyslieť sa nad všetkým, čo je na pre nás tak samozrejmé.

Cormac McCarthy – Cesta

road Popis: Románový príbeh o láske, obetavosti a nádeji, ktorý stvorili nemilosrdne drsné podmienky, získal roku 2007 Pulitzerovou cenu. Na vyprahnutú zem sa zniesla ďalšia vrstva prachu a popola. Kýpte stromov sa striedajú s ruinami civilizácie. Mŕtvi nemo svedčia o bolesti a bezmocnosti, poslední živí sa nezastavia pred ničím, ani pred kanibalizmom. Jediná možnosť uniknúť smrti je cesta – na juh. Desivá realita postapokalyptického románu Cormaca McCarthyho o putovaní otca a syna krajinou spustošenou kataklizmou predstavuje svet, v ktorom prestali platiť hodnoty civilizácie a cenu má len to, čo pomôže prežiť ďalší deň. Uprostred nepriateľskej krajiny sa rozvíja nádherný ľudský cit, pevné puto medzi otcom a synom.

Prečo: Ďalšia filmová predloha. Tentokrát pre postapokalyptický The Road (Viggo Mortensen), ktorý oslovil omnoho viac ako filmová dvojička ľahšieho kalibru Book of Eli.

Paolo Bacigalupi – Ship Breaker

ship breaker Popis: Novela Ship Breaker je post-apokalyptický príbeh o mladom chlapcovi Nailerovi pracujúcom na vrakovisku lodí ako zberač medi na vyradených ropných tankeroch. V prostredí, kde život visí na vlásku mu šťastná náhoda prinesie do cesty jednu z najmodernejších lodí vyvrhnutej počas hurikánu na pláž. Rozobratie lode by mu prinieslo majetok, o akom sa mu ani nesnívalo, no problémom je, že loď nieje prázdna. Vo svojich útrobách ukrýva mladé, krásne a bohaté dievča, ktoré by mu mohlo zaručiť lepší život. Nailer sa musí rozhodnúť, či pôjde “na istotu” a loď rozpredá, alebo bude riskovať a pomôže stroskotancovi.

Prečo: Keď Bacigalupi hovorí o neprívetivej budúcnosti, mali by sme počúvať. Viac sa dozviete tu.

Karpyshyn Drew – Mass Effect 3 – Odveta

me Popis: Ľudstvo dosiahlo na hviezdy a pripojilo sa k rozsiahlej spoločnosti mimozemských druhov. Ale za hranicami preskúmaného vesmíru číha rasa zvaná Reapers, strojová inteligencia usilujúca o vyhladenie všetkého živého v galaxii. Vodca proľudskej tajnej organizácie Cerberus, je jeden z mála, kto pozná pravdu o Reaperoch. Aby zaistil prežitie ľudskej rasy, rozbieha obludný plán na odhalenie silných i slabých stránok nepriateľa. Obludnosť tohoto plánu spočíva v tom, že nejakému človeku musí byť implantovaná modifikovaná technológia Reaperov. Pre svoje ohavné experimenty už má vybraný i vhodný subjekt – bývalého člena Cerberu Paula Graysona, s ktorým má nevybavené účty z minulosti. Ani vodca si však neuvedomuje, že týmto experimentom otvára Pandorinu skrinku.

Prečo: Počítačová hra Mass Effect ma síce nie veľmi originálny príbeh, no napriek tomu vás dokáže vtiahnuť do deja. Pre tých, ktorým učarovala podobne ako mne, je tu tretie pokračovanie knižnej série.


Napísal vlad saling