Burza kníh v Mestskej knižnici v Bratislave

April 15, 2011

burza Úplnou náhodou, cestou do antikvariátu v Starom Meste, som naďabil na Burzu kníh v Mestskej knižnici. Hneď pri vchode do nádvoria sa predáva zopár (naozaj nie príliš veľa) novších titulov, plus niekoľko kusov Slovenskej klasiky. Ceny týchto kníh sa pohybujú od 0,50€, cez 2€, najviac do 3€. Keď som bol na mieste ja, mohli ste tam nájť aj Konfúcia, Hviezdoslava, prípadne Dominika Dána, ak by ste ho inde nenašli.

Ak prejdete kúsok ďalej, na nádvorie, ocitnete sa vo svete cenového socializmu: Všetko za 0,30€. Ak som dobre videl, väčšinou aj išlo o komunistické vydania (čo iste neznamená, že to sú zlé knihy!). Ide o štandardné staršie knihy z knižnice. Ak chodievate do antikvariátov, tak vám dojem z nich bude dôverne známy.

Prehrabávanie sa v knihách si žiada svoj čas, navyše treba svoj pohyb zladiť s ostatnými návštevníkmi. Zväčša to však boli ohľaduplní (sčítaní) ľudia. Pokým som bol na mieste, knihy neustále dopĺňali. Preto, ak ste sa prehrabali všetkými policami a škatuľami a neprešla vás trpezlivosť, mohli ste túto procedúru opakovať znova.

burza 1

Videl som dosť beletrie. Na svoje si rozhodne prídu milovníci Slovenských autorov. Tým odporúčam priniesť si VEĽKÚ tašku. I keď odber na jedného človeka je obmedzený na 50 kníh, myslím, že tento limit nespôsobí bežnému človeku žiadnu ujmu. Našiel som aj niekoľko detektívok a tiež mnoho náučných kníh. Tie však ja, žiaľ, príliš neviem oceniť (samozrejme, niekto iný môže a je to vporiadku). Keď som rozmýšľal, ako ich označiť, napadlo mi „Knihy typu: Poľné vtáctvo na východnom Slovensku“. Smiech ma prešiel, keď som uvidel knihu „Cudzokrajné vtáky v klietkach“. Pravda, človek nikdy nevie, odkiaľ príde nečakaná múdrosť. Navyše, ak ste „od fachu“, užitočnosť takýchto kníh môže narastať exponenciálne.

Pochopiteľne, absolútne bestsellery tu nenájdete. Ja som si zobral akurát J.A. Komenského, J. Záborského a knihu Lekár umierajúceho času (uvidím, čo mi tieto knihy dajú). Kto chce drahokam, musí hľadať a hľadať a znova hľadať. No pár sa ich tam nájsť dá.

Burza kníh by mala trvať do 20.4. Viac detailov o mieste a čase konania burzy nájdete na stránkach mestskej knižnice.


Napísal bs