Scott Westerfeld: Leviatan

April 24, 2011

swlev Kniha Leviatan je prvý diel trilógie napísanej Scottom Westerfeldom a opisuje alternatívnu históriu prvej svetovej vojny. Westerfeld príbeh zabalil do steampukového šatu, ktorý je jedným z mojich obľúbených subžánrov a tak som sa do knihy s chuťou zahryzol. Kedže je kniha určená predovšetkým mladším čitateľom mal som mierne obavy či nebude miestami príliš nudná, no našťastie sa nič také nestalo.

Leviatan ako Steampunk

Ako subžáner sa steampunk najviac rozšíril v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Hovorí o inej línii technologického vývoja našej civilizácie, kde sa ako moment odklonu používa obdobie pary a parných strojov. Steampunk využíva najrôznejšie technológie, ktoré kombinujú súčasné poznanie s viktoriánskou érou pomocou alternatívnych alebo fiktívnych technológií či technológií, ktoré sa v skutočnom svete nemali možnosť naplno rozvinúť.

Steampunk v literatúre vôbec nieje ojedinelý. Oproti titulom ako Mesto Ember či Zlatý kompas Westerfeld ho posúva ešte o kúsok ďalej a do technického koktailu pridáva manipuláciu s DNA, umelé zvieratá, či dokonca celé spoločenstvá zvierat, akým ja napríklad Leviatan.

Leviatan ako Young adult fiction

Pod týmto označením sa skrývajú knihy určené ľuďom vo veku 14-21 rokov. Medzi také knihy patrí Leviatan a ostatne aj celá séria. Hoci je charakter knihy je citeľný v každom slove, dej je priamočiary nakoľko len môže byť a v zásade neprekvapí, nič z toho mu neuberá na pútavosti a svižnosti. Možno práve pútavosť je okrem napätia najväčšou devízou knihy. Boli momenty, keď som doslova hltal stránky po desiatkach a to nielen vďaka neštandardne veľkému riadkovaniu.

Orientácia knihy na mladšiu vekovú skupinu má jeden príjemný vedľajší efekt. Sú ňou vydarené ilustrácie Keitha Thompsona, ktoré knihu dopĺňajú.

Industriálovia a Darwinovci

Svet v knihe je rozdelený na dva hlavné technologické smery, kde jeden využíva stroje (Industriálovia) a druhý zvieratá vytvorené pomocou genetického inžinierstva (Darwinovci). Dve strany stoja proti sebe v ostrom protiklade a príbeh z týchto rozdielov ťaží. Vďaka ambíciám vodcov strán je konflikt prakticky čiernobiely, a tak Westerfeld vsúva zopár nenútených diskusií, aby hranice rozmazal. Veľmi to nepomáha a mladší čitateľ by mal mať väčší priestor na vytvorenie si vlastného názoru. V tomto prípade zrejme zohráva rolu aj (ne)šťastný základ dejovej línie postavený na prvej svetovej vojne.

Záver

Ak vás nikdy nezaujali knihy pre mladšie ročníky ani steampunk, Leviatana môžete vynechať. V opačnom prípade knihu skúste. Anglický humor darwinovcov, zamotaný osud mladého následníka trónu a napínavé akčné scény ako stvorené pre filmový scenár určite na pár večerov zabavia.

Dodatok: Mám pocit, že skôr či neskôr kniha skončí na filmovom plátne.

Hodnotenie:7.5/10

Napísal vlad saling