Paola Bacigalupi: Čerpadlo 6

April 03, 2011

< cerpadlo-6 Paolo Bacigalupi nieje v našich končinách širokej verejnosti známy. Stačí si však otvoriť časopis či portál venujúci sa sci-fi literatúre a jeho meno nájdete len v spoločnosti superlatívov, názvov rôznych ocenení, prípadne rovno v rebríčku top autorov. Každé slovo chvály je v jeho prípade zaslúžené. Zbierka poviedok Čerpadlo 6 predstavuje moje prvé stretnutie s týmto autorom. Vzhľadom na moju slabosť pre zbierky to lepšie začať ani nemohlo.

Mám rád autorov Clarkovského razenia, ktorí o budúcnosti uvažujú ako o koncepte, ktorého charakter odzrkadlí naše súčasné smerovanie a rozhodnutia. Paolo Bacigalupi sa k takýmto autorom radí. Tu však paralela s Clarkom končí, pretože, a povedzme si to na rovinu, Paolo ako keby bol Slovák a všetko vidí čierne. Jeho svet budúcnosti je neľútostné miesto, kde sociálne, ekonomicky alebo ekologicky umierajú pozostatky súčasnej spoločnosti a nie vždy sa z popola rodí nová, lepšia civilizácia. Bohužiaľ, jeho vízie vôbec nepôsobia nerealisticky a sú veľmi pravdepodobnými scenármi.

Práve jeho schopnosťou vymýšľať smery vývoja ekonomických a politických podmienok stovky rokov dopredu ma Paolo Bacigalupi počas čítania neprestával udivovať. Obratne a v celku originálne tvorí budúce spoločnosti, vyrába celoplanetárne energetické krízy a tvorí veľmi zaujímavé alternatívy súčasných technológií.

Sci-fi autori majú niekedy nepríjemný sklon venovať sa technologickému pozadiu viac ako príbehu samotnému a tak sa z potenciálne dobrej poviedky či románu stane znôška vysvetliviek a inšpekcií to inventáru náradia. Našťastie Paolo týmto neduhom netrpí a jedine v poviedke Písek a struska presúva ťažisko na technológie okolo hrdinov a aj to je v tomto prípade viac než na mieste.

Keď už sme pri konkrétnych poviedkach, treba podotknúť, že Paolo Bacigalupi používa viacero štýlov a tak zatiaľ čo niektoré poviedky sú prozaické a takpovediac štandardné, iné majú až surrealistický nádych. Tak isto sa odlišujú aj jeho hlavné postavy, ktoré predstavujú celé sociálne spektrum od sebavedomých boháčov až po sebaľútosťou zožierajúcich sa úbožiakov, od vojnových veteránov až po mierumilovných učencov.

Pôvodne som chcel na záver článku uviesť názvy poviedok, ktoré ma najviac zaujali, no keď som si prechádzal ich zoznam na konci knihy, zistil som, že ma zaujali vlastne všetky a bolo by nespravodlivé čo i len jednu vynechať.

Originálna a temná vízia nadchádzajúcich storočí prerozprávaná z pohľadu obyčajných ľudí budúcnosti je podmanivá a šokujúca zároveň. Určite si Paola Bacigalupiho a jeho Čerpadlo 6 nenechajte ujsť.

Dodatok: Edícia vydavateľstva ALBATROS Plus (na obrázku) obsahuje vydarený predslov napísaný Richardom Podaným, ktorý vhodne uvedie čitateľa do Bacigalupiho tvorby.

Knihu si môžete zakúpiť na Gorila.sk.

Hodnotenie:8.9/10

Napísal vlad saling