The Smashing Book

March 16, 2011

sm-book Odborná literatúra o webdizajne nieje zrovna prebytkovým tovarom. Niekoľko znalostných pilierov tohto odboru vzišlo z pera Steva Kruga alebo Jacoba Nielsena. Návrhár či programátor sa musí často spoliehať na blogy, prípadové štúdie alebo, v prípade všeobecných vedomostí aplikovateľných na webdizajn, na knihy z iných oblastí informatiky a umenia. Vinu za to nenesie komunita, ale skôr interdisciplinárny charakter tvorby webových stránok.

Ak by som chcel vymenovať vedomostné disciplíny, ktoré tvoria pojem webdizajn určite by som nevynechal programovanie, grafický dizajn, marketing, typografiu, copywriting, teóriu použiteľnosti, informačnú architektúru a možno aj základy psychológie. S postupne narastajúcou komplexnosťou väčšiny z disciplín narastajú aj nároky na znalosti členov komunity.

Vhodným zdrojom takýchto informácii sú blogy. Niekedy je však problém zhodnotiť ich fundovanosť a ruku na srdce, kto chce po desiatich hodinách za monitorom v práci ešte browsovať či tlačiť články doma.

The Smashing Book je kniha, ktorú majú na svedomí zakladatelia portálu/blogu smashingmagazine.com. Spája v sebe kvality profesionálnej publikácie a tematickej rozmanitosti blogu. Obsahuje články z drvivej väčšiny disciplín, ktoré pri webe človek využije. Každá kapitola je venovaná inej špecializácii a jej autori sú vždy na slovo vzatí experti. Technická náročnosť článkov je na vhodnej úrovni a nájdu si v nej svoje nováčikovia, ale aj skúsení vývojári.

Najviac ma oslovili články z druhej polovice knihy venované napríklad marketingu a jeho stratégiám ako osloviť zákazníka, keďže na získanie tohto druhu vedomostí som si ja osobne nevedel nájsť čas. Veľmi dobrou je aj predposledná kapitola, v ktorej autori dávajú otázky známym osobnostiam zo sveta webdizajnu a oni zdieľajú svoje názory, postoje a niekedy aj riešenia.

Ak pracujete s webom, táto kniha je povinná. Ak nie, tak si za trest prečítajte Ľavú ruku Boha.

Hodnotenie:7/10

Napísal vlad saling