Mike Mignola - Hellboy Vol. 2: Wake the Devil

March 16, 2011

hellboy wd Opäť porušujem svoj zvyk čítať len jednu knihu naraz a poletujem medzi odbornou literatúrou a lexikónom tajnej archeológie. Oba tematické okruhy sú relatívne náročné na pozornosť, a tak som vykúpenie počas chvíľ relaxu hľadal na stránkach komiksu. Ďalší diel zo série Hellboy, miešajúci slovanskú, severskú a grécku mytológiu so štipkami ruskej histórie ma nesklamal.

V poradí druhý diel komiksovej série Hellboy nesie podtitul Wake the Devil. V češtine sa mi ho dlhý čas nedarilo zohnať a keďže sa mi nechce čakať na dotlač, ktorej dátum nie je stále určený, zneužil som kolegovu ponuku na spoločný nákup zo zahraničia.

Schéma samotného príbehu je veľmi podobná prvému dielu. Je potreba prešetriť nejakú záhadu, nastupuje Hellboy, stretne príšernú, mytologickú alebo inak stereotypizovanú bytosť, porazí ju a všetci žijú šťastne až do ďalšieho dielu. Nejde teda o žiadne ultrapremyslené dejové zvraty alebo tak podobne. Čo robí Hellboya zábavným, je to okolo.

Neviem ako sa k tomu Mignola dopracoval, ale v príbehu Wake the Devil skombinoval postavy zo slovanskej mytológie ako Baba Yaga s gréckou Hecate, rumunským upírom Giurescu, pozostatkom hitlerovych kumpánov a v tom všetkom sa úspešne orientuje jedine polomŕtvy Rasputin, ktorý sedí pod severským Yggdrasil-om. Uff. Napriek všetkému však príbeh nepôsobí ani násilne, ani zlepene a celkom logicky do seba zapadá. Aj keď nejaký ten náprstok konzistentnosti navrch by neuškodil.

Viac ako v prvej časti vynikajú hlášky hlavného hrdinu. Ako keby sa od posledného dielu osmelil. Obzvlášť ma pobavilo, keď Hellboy povie Hecate, že vzhľadom na fakt, že je jedna z hlavnejších mytologických bytostí, nechcel ju príliš zmlátiť, ale že si to rozmyslel. Milý chlapec.

Ani v tejto časti nechýbajú pokusy démonických bytostí zlákať Hellboya na stranu zla rozpravami o príslušnosti k svojim. Hellboy tieto slová s tvrdohlavosťou jemu vlastnou ignoruje a drží sa motta, že muža definujú jeho skutky a nie jeho pôvod.

Čo ma však skutočne potešilo, bolo naznačenie Rasputinových ďalších plánov a čiastočne aj jeho osobných myšlienok. Jeho postava tak vystupuje z radu Helboyových protivníkov a ožíva ako bytosť s vlastnou cestou a cieľmi. Pravdepodobne na túto časť príbehu sa vzťahuje samotný názov.

Hodnotenie:6/10

Napísal vlad saling