Stieg Larsson: Muži, ktorí nenávidia ženy

March 25, 2012

millenium1 Muži, ktorí nenávidia ženy je prvou knihou z trilógie Millennium od švédskeho spisovateľa a novinára Stiega Larssona. Žánrovo sa dá kniha zaradiť medzi detektívky/krimi trhiller a teda niečo, čo obvykle nečítam. Už po prvých vetách som však vedel, že nebudem ľutovať.

Ústrednou postavou hlavnej dejovej línie je novinár Mikael Blomkvist, ktorý si po zvlášť nepríjemnom pracovnom neúspechu potrebuje oddýchnuť. Jeho plán sa zmení po tom, ako ho kontaktuje priemyselný magnát Henrik Vanger so žiadosťou o vyriešenie rodinnej záhady a tak začne postupne odkrývať pohnutú históriu priemyselníckeho klanu. Druhý, paralelný príbeh sa točí okolo Lisbeth Salanderovej, mladej asociálnej hackerky. Na živobytie si zarába získavaním informácií o rôznych ľuďoch a vytváraním profilov. Práve ona preverovala na poverenie Vangera aj Mikaela Blomkvista.

Násilie, sex, drogy a iné dospelácke veci

Príbeh sa v princípe točí okolo viac či menej kreatívnych spôsobov fyzického a psychického týrania žien a niektoré scény sú celkom na hrane. Žeby odtiaľ ten názov? Medzi hlavnými postavami to však vrie a po inej stránke a Mikael nevynechá ani jednu príležitosť, aby sa s atraktívnymi ženami okolo neho zblížil. Že chýbajú už len drogy a tetovanie? Nie. Nechýbajú. Nieže vás nápadne tú knihu čítať deťom pred spaním…

Kniha a film

Podľa trilógie vznikla v roku 2009 švédska filmová séria, ktorej sa dostalo pozitívnych hodnotení. Prvý diel knihy nedávno nanovo sfilmovali pre americký trh. Hoci osobne inklinujem k verzii s Danielom Craigom, ktorý je v úlohe Mikaela Blomkvista charizmatickejší, musím uznať, že švédska filmová Lisbeth mi v retrospektíve prišla vernejšia Larssonovej predstave.

Záver

Už dávno som nečítal takú čítavú knihu. Stieg sa priveľmi nezaťažuje opismi, zbytočnými konverzáciami, či monológmi a román pripomína sled krátkych záberov a scén posúvajúcich dej veľmi svižným krokom a stránky sa otáčajú samé. Triviálna zápletka zo začiatku sa zmení a rozrastie do zaujímavých rozmerov a udrží človeka hore do neskorej noci.

Knihu venovalo internetové knihukupectvo Ikarus.

Hodnotenie:8.5/10

Napísal vlad saling