Knižné tipy #14

April 18, 2012

David Childress: Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy

nikola-tesla Kniha Nikola Tesla a jeho tajné vynálezy uvádza čitateľa do sveta geniálneho vynálezcu. Hlavnú os diela tvorí Teslov traktát Problematika zvyšovania energie ľudstva, napísaný v roku 1900, kde prezentuje svoj pohľad na duchovnú púť človeka a celého ľudstva. Dokument obsahuje rad vedecko-technických predpovedí a zaoberá sa spôsobmi získavania energie z prírody. Publikácia sa venuje tiež jeho článkom o možnostiach bezdrôtového prenosu elektrickej energie, elektromobilu, ktorý je poháňaný elektrinou získavanou z atmosféry, stratenému vynálezu prijímača voľnej energie či lúčoch smrti a ďalších laserových a časticových zbraniach.

Ira Levin: Ten báječný den

ira-levin Americký spisovateľ Ira Levin známy románmi Rosemary má dieťa a Stepfordské paničky je autorom thrilleru, ktorý nás zavedie do dokonalého sveta riadeného obrovským počítačom. Obyvatelia tohoto sveta sú označovaní menokódmi a každý ich pohyb je kontrolovaný skenermi. Jeden muž sa však proti tejto orwellovskej variante existencie vzoprie a spolu s niekoľkými druhmi sa púšťa na samovražednú misiu, ktorej cieľom je zničiť počítač, tvorcu ich umelého raja a príčinu ich odľudštenia a duševnej prázdnoty. Čaká ho však, ako inak, šokujúce prekvapenie.

Steven Pressfield: Profesionální voják

steven-pressfield Je rok 2032. Vo východnej Afrike a na Blízkom východe vzniká zložitá vojensko-politická situácia, dochádza k rozsiahlym nepokojom, k vojnovým stretom a povstaniam. Nájomný vojak rozpráva svoj životný príbeh odohrávajúci sa v týchto nekľudných častiach sveta. Opisuje dramatický priebeh bojových akcií a snahu veľkých naftárskych korporácií a svetových veľmocí zmocniť sa práva na ťažbu čierneho zlata. Zásoby ropy však dochádzajú a blízky východ upadá do zmätku.

James S.A. Corey: Leviathan Wakes (The Expanse)

james-sa-corey Ľudstvo kolonizovalo slnečnú sústavu. Mars, Mesiac, Pás asteroidov a to ostatné, no hviezdy sú naďalej mimo dosah. Medzi prstencami Saturna a stanicami v Páse lieta Jim Holden a ťaží ľad. Keď on a jeho posádka narazí na opustenú loď, Scopuli, získajú tajomstvo, o ktoré nikdy nestáli a pre ktoré je niekto ochotný zabíjať vo veľkom. Sústava sa tak ocitne na pokraji vojny a zastaviť ju môže len Jim, ak zistí kto a prečo zanechal loď tam, kde ju našiel.

Detektív Miller hľadá jedno dievča medzi miliardami obyvateľov sústavy a stopa ho zavedie práve k lodi Scopuli a k Holdenovi. Uvedomí si, že dievča môže byť kľúčom ku všetkému a spolu s Holdenom musia kľučkovať medzi vládou Zeme, revolucionármi z Vonkajších planét a tajnými organizáciami. Našťastie pre nich platia v Páse iné pravidlá…


Napísal vlad saling