Alan Grant, Simon Bisley: Lobo - The Last Czarnian

May 14, 2012

Lobo The Last Czarnian Wezz DCP 01 12 Lobo, Velorpiánsky lovec hláv a žoldnier, sa prvý krát objavil v komikse Omega Man #3 z roku 1983 ako produkt kreativity dvojice Rogera Slifera a Keitha Giffena. Po úspešnom účinkovaní v Justice League International sa začal pravidelne objavovať v sérii L.E.G.I.O.N. a jej pokračovaní R.E.B.E.L.S.. V roku 1990 si Loba vzal do parády Alan Grant a s pomocou kresieb Simona Bisleyho pripravil pre neobvyklého hrdinu minisériu s názvom Posledný Czarn, ktorá kompletne prepracovala jeho pôvod a dala mu krvilačnejší rozmer.

Posledný Czarn

Pôvodný Velopriánsky Lobo patril k národu, ktorý vyvraždili Psióni. Nový, vylepšený Lobo, patrí k rase Czarnov, mierumilovnej a inteligentnej civilizácii, ktorá žila v utopistickom svete. Do raja sa jedného dňa narodil Lobo a všetko bolo zrazu hore nohami. Už v pôrodnej sále došlo k prvým obetiam a počas školskej dochádzky v tomto trende pokračoval. Lobov deštruktívny prístup k okoliu vyvrcholil vyvraždením celej jeho rasy vlastnoručne zostrojeným vírusom. Genocídu však prežil ešte jeden Czarn: Lobova neobľúbená učiteľka (nieže by nejaké obľúbené mal). Tá sa neskôr veľmi neprezieravo rozhodla napísať Lobovu neoficiálnu biografiu, čím si u neho rozhodne nepolepšila.

Lobo The Last Czarnian Wezz DCP 03 07 Irónia vládne univerzom a Lobo jedného dňa dostane poverenie eskortovať svoju bývalú učiteľku naprieč vesmírom a nesmie ju pri tom zabiť. Cestou ho chtiac-nechtiac sprevádza deštrukcia a postupne proti sebe poštve všakovaké násilnícke skupiny od pomstychtivých vesmírnych kamionistov po veľmi špecifickú divadelnú skupinu. Akoby to nestačilo, pani učiteľka leží v žalúdku paramilitaristickej skupine dôchodcov. Okrem bežného násilia sa stretne aj so sofistikovanejšími formami krutosti, ako napríklad súťaž v hláskovaní, kde je trestom za omyl bolestivá smrť.

Nový Lobo mal byť paródiou na marvelovského Wolverina no tento preexponovaný príklad anti-hrdinu, aj na prekvapenie svojho stvoriteľa, prerástol pôvodný zámer a začal žiť vlastným životom sám za seba.

Poznámka: Zrejme sa dočkáme aj filmovej verzie, hoci na režisérskej stoličke nesedí práve najvhodnejšia osoba.

Hodnotenie:8/10

Napísal vlad saling