Knižné tipy #15

June 03, 2012

New Cthulhu: The Recent Weird (zostavila Paula Guran)

newcthulhu H.P. Lovecraft inšpiruje spisovateľov, umelcov, hudobníkov, filmárov aj tvorcov hier už desiatky rokov. Jeho témy kozmických záhad, bezvýznamnosti ľudskej rasy v kontexte časopriestoru vesmíru či hrôzy minulých vekov majú nadčasový charakter a v dobách rozmachu vedy a techniky nadobúdajú nový rozmer.

Na začiatku dvadsiateho prvého storočia sa hluché kopírovanie majstra hororu spisovateľmi nadprirodzenej prózy zmenilo na rýdze umelecké ovplyvnenie jeho žánrom a dielom, ktorý stvoril. Zbierka New Cthulhu: The Recent Weird predstavuje to najlepšie z novej lovercraftovskej literatúry – bizarné, metafyzické, psychologické, znepokojujúce, plné zvláštnych bytostí a ešte zvláštnejších postáv a hlavne temné.

Neal Asher: The Departure

9780330457613 Vesmírna stanica Argus nazerá na Zem z obežnej dráhy. Z tejto bezpečnej vzdialenosti si Výbor vynucuje dodržiavanie svojich krutých nariadení a pravidiel. Korupcia, hlad, bieda a neľútostný dohľad automatizovaných bezpečnostných zložiek sú každodenná realita. Zem má priveľa obyvateľov a primálo zdrojov a pred tým, ako bude planéta stabilizovaná, musí umrieť 12 miliárd ľudí. Výbor má pocit, že cesta do cieľa je ešte priďaleko a tak posunie svoju krutovládu na novú úroveň aktivovaním orbitálnych zbraňových systémov.

Niekde v tomto šialenstve sa preberá k vedomiu Alan Saul. Netuší kto je a kde sa nachádza, no pamätá si bolesť a tvár, ktorá ju spôsobila. Nieje však sám. Spoločnosť mu robí Janus: umelá inteligencia sídliaca v jeho lebke. Janus oboznámi Alana s aktuálnou situáciou na Zemi a ten sa rozhodne, že Výbor a ich režim pošle do horúcich pekiel. Teda hneď po tom, ako sa pomstí svojmu mučiteľovy…

Daniel H. Wilson: Robopocalypse

9780857204141 V budúcnosti vzdialenej zhruba dvadsať rokov sa naše výdobytky techniky zjednotia a obrátia proti nám. Detinská no mocná umelá inteligencia Archos precitne a zabije svojho stvoriteľa. Spraví tak prvý krok zrady, ktorý ju povedie k ovládnutiu globálnej siete strojov a technických zariadení riadiacich všetko od dopravy cez komunikáciu až po obranu.

V prvých mesiacoch si iba pár ľudí všimne drobné zmeny. Nikto si však neuvedomí, čo sa deje až kým nieje príliš neskoro. Potom, v priebehu niekoľkých minút, v momente neskôr známom ako Zero Hour sa všetky stroje a mechanizmy v našom svete vzbúria a rozpútajú Vojnu Robotov, ktorá zdecimuje a zjednotí ľudstvo po prvý krát v histórii.


Napísal vlad saling