Knižné tipy #13 - Nebula 2011

February 27, 2012

Nedávno boli ohlásené nominácie na cenu Nebula za rok 2011 a tak bolo viac menej jasné, čo bude tvoriť zostavu tematických knižných tipov. Pozrieme sa na šesť nominácií z kategórie román.

China Miéville: Embassytown

embassytown Avice Benner Cho sa po dobrodružstvách v hlbokom vesmíre vracia na miesto, kde prežila detstvo – mesto Embassytown na planéte Arieka. Ľudia tu spolunažívajú s rôznymi mimozemskými rasami a tajomnými domorodcami Ariekei, nazývanými aj Hostitelia. Len hŕstka ľudí dokáže hovoriť jazykom Ariekei a aj títo sú geneticky vylepšení jedinci. Vzťahy medzi ľuďmi a Ariekei plynuli roky v relatívnej pohode, no s príchodom nového Veľvyslanca sa táto krehká diplomatická rovnováha vychýli a začne sa schyľovať k vojne.

Embassytown je novela o diplomacii a konfliktoch v živej a pestrej spoločnosti. Zároveň ide o úvahu o sile a nekonečných možnostiach samotného jazyka.

Kameron Hurley: God’s War (Bel Dame Apocrypha #1)

godswar Boli dni keď bola Nyx Bel Dame – vážený, rešpektovaný a smrtiaci zabijak v službách štátu. Inokedy bola krvilačným lovcom a ženou, ktorá nemá čo stratiť. Teraz je lovcom hláv. Ona a jej rôznorodá skupinka žoldnierov prijme zákazku, ktorá otrasie základmi dvoch súperiacich mocností dominujúcich zničenému a nepriateľskému svetu okolo Nyx…

Podľa internetov je Hurley svojim novátorským prístupom k žánru podobná Rajaniemimu či Bacigalupimu. Zrejme sa máme na čo tešiť.

Genevieve Valentine: Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti

mechanique Pred bránami mesta vztýči Mechanical Circus Tresaulti svoje stany. Davy zapĺňajú hľadisko, aby sa mohli vynadívať na neuveriteľných účinkujúcich: siláka Ayara, akrobatov Grimaldiovcov či Elenu a jej povrazolezcov. Všade zúri vojna, no kým cirkus zabáva ľudí, svetu vládne mágia a nie je to náhoda. Šéfka sama stavia cirkus od základov, zostavujúc mechanickú spoločnosť, ktorá prežije v nehostinnej krajine. Bez ohľadu na svoju zručnosť aj ona robí chyby. Ako by to nestačilo, dvaja z jej podriadených potajme súperia a ich rivalita môže zničiť cirkus tak, ako svet ničí vojna.

Veľmi steampunkové.

N.K. Jemisin: The Kingdom of Gods (The Inheritance Trilogy #3)

kingdom Dve tisícky rokov rodina Arameriovcov vládla svetu pomocou zotročených bohov. Teraz, keď sa oslobodili, rodina začala strácať silu. Arameriovci sú však to jediné, čo stojí medzi mierom a nekonečnou vojnou, ktorá môže pohltiť celý svet. Shahar, posledný potomok, si musí vybrať medzi láskou k božskej bytosti Sieh a povinnosti voči rodine. Je možné, aby smrteľní a nesmrteľní spojili svoje sily a porazili novú mágiu Maelstrom, ktorej sa boja aj bohovia a zachránili tak Kráľovstvo?

The Kingdom of Gods je treťou a záverečnou knihou série The Inheritance Trilogy o obyčajných a neobyčajných ľuďoch, o bohoch a polobohoch.

Jo Walton: Among Others

amonothers Among Others je príbeh mladej ženy, ktorá sa pokúša uniknúť nevydarenému detstvu. Vychovaná pološialenou matkou, ktorá fušovala do mágie, Morwenna Phelps nachádzala útočisko v dvoch svetoch. Hrávala sa s duchmi, ktorí bývali v ruinách a jej myseľ našla slobodu a nádej v sci-fi príbehoch. Keď sa jej matka pokúsila obrátiť duchov k zlu, bola Mori nútená postaviť sa jej v súboji, ktorý ju zmrzačil a jej sestru – dvojča zabil. Dostala sa do internátnej školy, kde sa učila mágiu na vlastnú päsť a hľadala ľudí, ktorý by boli jej krvná skupina. No jej mágia pritiahla pozornosť matky.

Jack McDevitt: Firebird (Alex Benedict #6)

firebird Pred štyridsaťjeden rokmi zmizol renomovaný fyzik Chris Robin. Skôr ako sa tak stalo, získal si mnoho obdivovateľov aj nepriateľov vďaka svojim vedeckým teóriám o existencii nekonečného množstva alternatívnych vesmírov. Alex Benedict a Chase Kolpath zistia, že Robin mal niekoľko medzihviezdnych jácht ďaleko od planetárneho systému, ktoré zmizli. Sledujúc Robinove stopy dostáva sa Alex a Chase do smrteľného nebezpečenstva.

Firebird je šiestou knihou série o Alexovi Benedictovi a jeho spoločníkovi Chaseovi Klopathovi, ktorí sa živia kombináciou vesmírnej archeológie a starožitníctva. Vyhľadávajú opustené vraky lodí či základne a hľadajú artefakty, ktoré by mali nejakú hodnotu. Z času na čas sa im však do cesty pripletie záhada, ktorú musia rozlúštiť.


Napísal vlad saling