Štěpán Kopřiva - Asfalt

March 14, 2011

asfalt Choré, odporné, dych vyrážajúce, zaujímavé, vtipné, skvelé. Aj takéto rozporuplné prívlastky sa spájajú s knihou Štěpána Kopřivu – Asfalt. V niekoľkých médiach som pred časom spozoroval niečo, čo by sa dalo považovať za reklamnú kampaň propagujúcu toto literárne dielo a napriek neopodstatnenej neochote čítať autorov z blízkych zemepisných šírok (viem, hanebné) som si knihu kúpil. Výsledok? Dobre, že som tak spravil.

Zápletka knihy je v celku jednoduchá. Skupina žoldnierov počas akcie prichádza o život a precitajú v pekle padajúc potrubím. Neskôr pribúda hák pod rebrá. Na konci potrubia sa zoznámia sa s miestnymi pomermi a prichádzajú na to, že ľudia sú v pekle degradovaný na stavebnú hmotu: asfalt. Až na pár výnimiek. Vodca skupiny, Martin Kuffenbach, sa v rámci riešenia vlastných komplexov rozhodne svojich spolubojovníkov z pekla dostať von. Dve muchy jednou ranou.

Tento na prvý pohľad skromný, no originálny koncept slúži ako základný kameň pre neskoršie veľmi slušné zauzlenie príbehu a sadu dejových zvratov, ktoré jednoznačne slúžia ku cti autora. Pekelné (doslova) intrigy na najvyšších miestach človeka nútia čítať stále rýchlejšie a rýchlejšie. Nie je to samozrejme ekvivalent intríg ani priemernej aristokratickej rodiny, ale rozhodne je to zapletenejšie ako by človek čakal.

Kniha sa prehýba pod množstvom násilných, krvilačných a detailne opísaných výjavov, z ktorých sa sem tam dvíha žalúdok. Som zvyknutý na všeličo, ale táto kniha skutočne posunula hranice a rozhodne by som ju neodporúčal slabším povahám.

Žoldnieri, rovnako ako celé peklo, majú svojský a patrične pohnutý zmysel pre humor a neraz mi od smiechu tiekli slzy. Zvlášť sarkastické poznámky Ostranského alebo Kuffenbachova mimika tváre sú vďačným zdrojom bránicových kŕčov.

Dôležité: v priebehu knihy som nechtiac začal preberať niektoré kvetnaté prirovnania použité autorom, prípadne zaviedol v rámci jeho šablóny svoje vlastné. Týmto sa ospravedlňujem kolegom, ktorí tie nechutnosti museli počúvať.

Niekto je na sladké, niekto na slané a niekto na chilli. Ak máte radi drsný humor, drsnejšie akcie a skvostne nechutné scény, Asfalt sa vám určite bude páčiť.

Hodnotenie:7/10

Napísal vlad saling