Mel Odom - Hellgate London: Exodus Recenzia |

March 13, 2011

hle Kniha Hellgate London: Exodus je prvou knihou trilógie od autora menom Mel Odom, ktorého som pred tým nepoznal. Vznikla podľa námetu počítačovej hry Hellgate: London a dej sa odohráva 18 rokov pred ňou. Hra bola v hráčskej komunite veľmi očakávana, no zázrak sa nekonal. Povôdne mala konkurovať legendám ako Diablo II, zaostáva však RPG prvkami a absencia silnejšej dejovej linie tomu tiež nepridá. Ja osobne som hru skúšal, aj keď až po prečítaní knihy.

Ale dosť o hre. Knihu som si všimol na nemenovanom servery ako „tip Brlohu“ :). Kedže som práve čakal na dotlač dalšej knihy o Ragnarovi (áno, zasa Warhammer), rozhodol som zmierniť svoje utrpenie a prečítať si zatiaľ niečo iné aj ked spoločné črty oboch titulov su nepopierateľné. Som veľmi rád, že som tak urobil.

Základným stavebným prvkom námetu Hellgate, je boj Templárov proti démonom, ktorí cez pekelné brány prenikli do Londýna (konečne nie Amerika alebo Rusko) a okolia. Templári žijú v opustených častiach londýnskeho metra a v podzemných sídlach. Ako uzavretá komunita má so svetom na povrchu len minimum nutných stykov – niektoré zamestnania, školy. Svojich potomkov vychovávajú vo viere v staré proroctvo, ktoré hovorí o príchode démonov na náš svet. Ako to už býva, nie všetci s ochotou nasledujú učenie otcov a vzdávajú sa osobného prospechu pre vyšší ciel.

Simon Cross, ktorý je jedným z hlavných hrdinov knihy, je práve takýto prípad rebela. Opustil svojho otca, ktorému vyčíta smrť matky, a odišiel do Južnej Afriky kde pracuje ako sprievodca na safari. Žije viac-menej jednoducho až do chvíle, keď sa dozvedá o démonoch v Londýne. Prebúdza sa v ňom pocit viny a strach o otca. Rozhodne sa preto vrátiť do Londýna vo viere, že otca ešte nájde živého a zaujme svoje miesto po boku templárov.

Druhým hlavným hrdinom je Warren Schimmer, ktorý je to čomu sa hovorí „looser“. Všetci mu ubližujú a vyhýbajú sa mu. Vlastní spolubývajúci ho pravidlne okrádaju. Skrátka úbožiak. Vládne však nadprirodzeným silám, ktoré sa po príchode démonov znásobia. Tu vstupujú do deja kabalisti, ktorí študujú démonov v nádeji, že ich raz ovládnu a použijú vedomosti pre dobro ľudstva. Warrena pozývajú medzi seba…

V knihe sa na záver objavuje ešte tretia frakcia, ktorej zástupkiňou je Leah Creasey.

Ked si toto všetko dáte dokopy, vznikne celkom zaujímavé čítanie, pri ktorom sa nebudete nudiť. Jediné čo ma na knihe rozčuľovalo, bolo autorovo sústavné upozornovanie na značky použitého vybavenia.

Ak máte radi kombináciu sci-fi a fantasy, dobre vykreslené charaktery a cestu za vlastnou spásou, rozhodne si túto knihu nenechajte usjť. Už len aby aj dve zvyšné boli doma na poličke. Nevadí, ja počkám. Zatiaľ si prečítam niečo o Ragranovi.

Spisovateľ: Mel Odom

Kniha: Hellgate London: Exodus

Hodnotenie:6/10

Napísal vlad saling