Do Malströmu - kolektív autorov - Wh40k

March 13, 2011

malstrom Zbierky poviedok pre mňa vždy predstavovali akési knižné maškrty. Možno aj preto, že vačšinu zbierok, ktoré som čítal napísal A. C. Clarke alebo sa v nich aspoň objavil spolu s ostatnými velikánmi sci-fi. Keď som zistil, že existuje aj zbierka poviedok Do Malströmu, zo sveta Warhammer 40 000, rohodol som sa, že ju určite kúpim – veď predsa nemôže byť zlá. No… ale to možno ja som čakal niečo iné.

Jednotlivé poviedky sa odohrávajú v najrôznejších kútoch sveta Warhammer 40k a jediným spoločným menovateľom je boj. Príbehy by sa dalo rozdeliť do troch kategóríí podľa konca: happy end vykúpený krvou, temný koniec, šialene hrozivý koniec. Takže niečo pre skalných. Myslím, že je to zatial to najtemnejšie z Wh40k čo som čítal. Veď aj pomedzi krvou nasiaknuté príbehy o trinástej légii vidieť sem tam záblesk drsného humoru, ktorý odľahčuje celú vec.

Nebudem sa venovať každej poviedke zvlášť, ani spôsobu písania autorov. Dá sa povedať, že sú viac-menej všetky na jednej úrovni. Rád by som však vyzdvihol poviedky Do Malströmu, Přípustné ztráty, Peklo v láhvi a V jámě lvové. Príbehy Do Malströmu a Peklo v láhvi sú temné ale velmi príjemným spôsobom. Budete o nich uvažovať ešte chvíľu po dočítaní. Naopak Přípustné ztráty a V jámě lvové opisujú hrdinské činy, boj proti osudu a staré známe: „nie všetko je také ako vyzerá“.

Minimálne tieto štyri príbehy stáli za to. Zvyšné ma buď nezaujali, alebo boli málo výrazne. Je aj jedna ktorá sa mi vyslovene nepáčila (teraz by ste mali zdesene hííknuť).

Priveľa pozitívnej energie? Schladte si hlavu touto zbierkou poviedok…

Zoznam autorov:

Jonathan Green – Záchrana
Chris Pramas – Do Malströmu
Alex Hammond – Císařova milost
Jonathan Curran – Havraní spár
Barrington J. Bayley – Císařovy děti
Chris Pramas – Černá perla
Gav Thrope – Přípustné ztráty
Mark Brendan – Tenebrae
Alex Hammond – Prastará kopí
Simon Jowett – Peklo v láhvi
Andras Millward – Slepá spravedlnost
William King – V jámě lvové

Hodnotenie:5/10

Napísal vlad saling