Gav Thorpe - Trinásta légia - Wh40k

March 13, 2011

Príslušníci imperiálnej gardy vo svete Warhammer 40,000 sú úbožiaci v prvých líniách, ktorí umierajú v tisícoch a tými najstrašnejšími spôsobmi. Prvý krát som sa s nimi stretol v PC hre a už vtedy som mal tušenie,že tieto nešťastné stvorenia nemajú veľa nádeje na pohodlný život. Doslova som ich ľutoval.

Spisovateľ Gav Thorpe, ktorého knihy som prečítal ako prvé, píše príbehy práve z prostredia 13. légie Imperiálnej gardy. Ak som povedal, že Imperiálny gardisti sú úbožiaci, tak 13. légia (tiež známa ako trestanecká) je príkladom, že vždy môže byt aj horšie. Vedení psychopatickým Plukovníkom sú vyvražďovaný v najrôznejších bitkách, konfliktoch a misiách, len aby na konci prežila hŕstka najlepších. Na chvíľu.

Hlavným hrdinom príbehov je poručík Kage, ktorý je „naverbovaný“ z trestaneckej kolónie pri pokuse o útek. Počas troch kníh je jeho osobnosť sústavné nahlodávaná aj po fyzickej aj po psychickej stránke. Najväčším problém, je pre neho spracovanie pocitu viny, ktorú cíti za to, že prežil všetky útrapy. Vďaka sústavným výčitkám sa dostáva až k filozofickým úvahám, v ktorých analyzuje svoju schopnosť prežiť takmer hocičo. A pomaly tak prichádza o zvyšky zdravého rozumu.

Kage je, podľa môjho názoru, klasicky typ antihrdinu. Je to zlý, sadisticky asociál ktorý nedokáže existovať v normálnej spoločnosti a jediné čo ho zaujíma je boj – najlepšie s nožom. Vrchol jeho sociálneho cítenia sú spomienky na padlých spolubojovníkov, ale aj napriek toľkým negatívam si získal sympatie pomerne rýchlo.

Knihy čítajú dobre a ani na chvíľu som sa nenudil, keďže dej postupoval svižné. Z čašu na čas som mal dojem, že Gav Thorpe celkom nedotiahol niektoré drobnosti v deji, ale nepresahovalo to mieru mojej tolerancie. Vďaka Plukovníkovej taktike hnať gardistov z jednej smrteľnej pasce do druhej, nieje taktiež núdza o šťavnaté scény, ktoré by slabší jedinec možno preskakoval. Obzvlášť kvetnato sú opisovane úmrtia spôsobené mimozemskými monštrami alebo zbraňami. Kto sa dostane k pasáži kde sa opisujú tyranidy, pochopí.

Srdečné odporúčam tieto knihy každému, kto má dojem že jeho život je ľahký a má chuť sa ponoriť do potokov kivy, zápachu spáleného masa, rachotu striel a výbuchov.

Ja som sa bavil.

Spisovateľ: Gav Thorpe

Knihy: Trinásta légia, Komando smrti, Deštrukčná čata

Hodnotenie:5/10

Napísal vlad saling