Warhammer 40,000 - Úvod alebo

March 13, 2011

space marine Poznáte ten pocit keď márne hľadáte dobru knihu, ktorá by spĺňala drvivú väčšinu vašich kritérií, ale nijako sa k nej neviete dostať? A tak sa vrhnete do vlastných spomienok a predsavzatí z čias príprav na maturity alebo štátnice. Do času keď ste si sľubovali, že hneď ako sa tento blázinec skončí, kúpite si ten alebo onen konkrétny titul, ktorý Vás tak nevhodne zaujal práve teraz. Dámy a Páni, dovoľte aby som Vás zoznámil s mojím knižným predsavzatím. Séria príbehov zo sveta Warhammer 40,000.

Po pár mesiacoch v novej robote a po ukončení školy som sa rozhodol, že dobehnem stratenú literárnu mladosť a prečítam si knihy, ktoré som vždy chcel. Spomenul som si práve na Warhammer 40,000, ktorého herná podoba – Wh40k: Dawn of war – ma zaujala. Neskôr som mal možnosť vypočuť si prednášku na Istrocon-e 2007, zaoberajúcu sa technickými detailmi jednej z rás, a tak som sa rozhodol, že sa musím dozvedieť viac. Nebudem tajiť, že od samého začiatku ma uchvátil design typického predstaviteľa – vesmírneho mariňáka (nekrižujte, nemám slovenský ekvivalent).

Skôr ako budem pokračovať, malé vysvetlenie: Warhammer 40,000 je stolová hra, ktorá vznikla v roku 1987, keď Rick Priestley (game designer v spoločnosti Games Workshop) uviedol prvú knihu pravidiel. Knihy pravidiel, alebo Rulebooks tvoria ideologický základ pre univerzum Wh40k a už ony samotné obsahujú krátke príbehy. Okrem iného sú v nich definované vlastnosti jednotiek, vojenské stratégie, typy scenárov a mnoho ďalších, pre hru potrebných, vecí. Poslúžili ako podklad pri písaní noviel, románov a poviedok z tohto sveta a stali sa odrazovým mostíkom pri tvorbe Wh40k počítačových hier.

Ale naspať k môjmu predsavzatiu. Problém nastal hneď pri prvom pokuse o zakúpenie knihy v nemenovanej predajni. Herný svet Wh40k je pomerne rozsiahli a tak som nemal poňatia kde začať. „To je jedno“, dostal som ako odpoveď od predavača na otázku, ktorou knihou by sa malo začať a či je tam nejaké poradie, na ktoré si mám dať pozor. Nebolo to jedno. Knihy sú zväčša rozdelené do menších sérii sledujúcich konkrétneho hrdinu. Samozrejme, že som chytil a kúpil poslednú knihu z jednej série príbehov o 13. légii od spisovateľa menom Gav Thorpe…


Napísal vlad saling