Knižné tipy #7

July 28, 2011

Knižné tipy obsahujú: Dmitry Glukhovsky – Metro 2034, Noční můry nespí, Peter Watts – Slepozrakost, H. P. Lovecraft – Vyděděnec a jiné povídky.

Dmitry Glukhovsky – Metro 2034

metro2034 Popis: Rok 2034. Svet je v troskách. V mestách zničených rádioaktivitou sa nedá žiť. Civilizácia zaniká. Ostalo len zopár desiatok tisíc predstaviteľov ľudskej rasy. Bývajú v moskovskom metre, najväčšom protiatómovom kryte, aký človek vybudoval. V poslednom útočisku ľudstva, kde sa všetko podriaďuje jedinému: vôli prežiť. Obyvatelia okrajovej stanice Sevastopoľskaja sa urputne bránia proti neustávajúcim útokom mutantov z povrchu. Odolávajú vďaka podpore centrálnych staníc metra a ostrieľaným, na všetko odhodlaným bojovníkom. Jedného dňa sa však preruší zásobovanie a telefónne spojenie prestane fungovať. Vyslaní prieskumníci sa nevracajú a mutanti z povrchu i temné sily z hlbín zeme stále útočia. Vetchý starec zo Sevastopoľskej a neznámy zabijak v službách stanice sa podujmú obnoviť spojenie…

Prečo: Akože prečo? Lebo Metro 2033.

Tip: Knihu Metro 2034 si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Noční můry nespí

nocni Popis: Radi sa bojíte? Najradšej v pohodlí kresla s nejakou peknou knižkou a horúcim čajom? Kniha Noční můry nespí, ktorú spáchali študenti Literárnej akadémie Josefa Škvoreckého pod vedením Ivony Březinové, je ako stvorená pre také chvíle. Začínajúci aj skúsení autori predkladajú čitateľovi svoje výtvory z hororového žánru. Noční můry nespí je knih plná strašidelných príbehov, v ktorých sa detský hrdinovia stretávajú s nebezpečenstvom v najrôznejších podobách ako čarodejnice, upíri, mimozemšťania a tiež psi zabijaci, únoscovia a zlí ľudia všeobecne. Niektoré príbehy sú realistickejšie viac a iné menej, no pri všetkých tuhne krv v žilách rovnako.

Prečo: Rád sa bojím.

Peter Watts – Slepozrakost

slepozrakost Popis: Zem v ohrození. Zvláštny útok mimozemšťanov. Narýchlo zorganizovaná výprava proti nepriateľovi. Výskum či boj? Nejak tak by mohli znieť novinové titulky, keby v tejto budúcnosti nejaké noviny ešte boli. Ale nie sú. Všetky informácie sú v noosfére a prístupné hocikomu. Peter Watts si vymyslel exotickú, technikou preplnenú, no nie nepravdepodobnú budúcnosť. Svojich hrdinov stavia do zvláštnych situácií a proti celkom nepochopiteľnému nepriateľovi. Čaká ich dramatické stretnutie a ten najhorší nepriateľ číha doma a vytvorili si ho sami ľudia.

Prečo: Slepozrakost je príbeh o stretnutí technicky priveľmi vyspelého ľudstva (ktorému to trocha lezie na mozog) s mimozemskou civilizáciou.

Tip: Knihu Slepozrakost si môžete kúpiť na Gorila.sk.

H. P. Lovecraft – Vyděděnec a jiné povídky

vydedenec Popis: Howard Phillips Lovecraft je známy predovšetkým ako autor hororov. V jeho diele sa však spája omnoho viac: snová poetika, prehliadka tvorov na rozhraní medzi ľudským, zvieracím a nadprirodzeným svetom, cynický pohľad na svet, fascinácia krásou a suchý humor. Vybrané poviedky, vrátane kultového Volání Cthulhu, hovoria o autorovej predstave, že svet nieje taký, ako sa javí. Za stenou spánku, v meste s divnou povesťou alebo pod hladinou mora, všade sa môžu skrývať veci nečakané a znepokojivé. Čo sa stane tým, ktorí sa pokúsia poodhaliť čo bolo a možno aj malo zostať skryté?

Prečo: Vyděděnec reflektuje obsah aj formou, čo z neho robí knihu hodnú miesta na poličke.

Tip: Knihu Vyděděnec si môžete kúpiť na Gorila.sk.


Napísal vlad saling