Flipback - kniha do jednej ruky

August 04, 2011

flipback Som zrejme spiatočnícky, ale stále som plne nepodľahol ošiaľu v podobe e-kníh. Určite by som to jedného dna chcel vyskúšať, ale zatiaľ zostávam pri fyzických knihách. V jednom staršom článku som priznal, že mám rád knihy ako médium, objekt aj formát a nič sa na tom nezmenilo. Knihy sú (pre mňa fascinujúci) hmotný výsledok absolútne abstraktného procesu premeny myšlienok na slová, zostavovania slov do slovných spojení a slovných spojení do viet. Následného skladania viet do odstavcov a odstavcov do typografickej mozaiky – vizualizáciu príbehu, ktorá interpretuje autorove myšlienky našim vlastným šedým bunkám.

Tieto nádherné výtvory sú však niekedy ohavne nepraktické na cestách. Človek potrebuje dostatočné miesto na otvorenie knihy, vhodné umiestnenie do zorného poľa a v prípade väčších formátov aj adekvátnu fyzickú silu. Ak vás trápia podobné záležitosti, no tvrdohlavo odmietate e-knihy, nový formát Flipback môže byť riešením.

Čo je Flipback?

Tento revolučný formát kníh sa objavil po prvý krát v Holandsku v roku 2009, kde sa odvtedy predalo via ako milión kusov. Za tento úspech vďačí trom kľúčovým rozdielom v porovnaní s klasickou knihou:

  1. Flipback sa líši predovšetkým orientáciou textu. Aby ste knihu mohli čítať, musíte ju po otvorení otočiť o 90 stupňov v smere hodinových ručičiek. Ak si to neviete predstaviť, spomeňte si na minizápisníky, ktoré s obľubou používajú detektívi v televíznych seriáloch. Špeciálny chrbát knihy zaručí, že sa vám listy nebudú vracať.
  2. Flipback je navrhnutý tak, že jeho veľkosť nepresahuje rozmery náprsného vrecka na košeli.
  3. Papier je extrémne tenký, čo výrazne znižuje hmotnosť knihy a na zaistenie čitateľnosti je použitá vysokokvalitná tlač.

V praxi spojenie týchto troch charakteristík znamená predovšetkým pohodlné nosenie a možnosť čítať knihu jednou rukou. A keďže raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, tu je oficiálne propagačné video:

Knižnica Flipback-ov

Výber titulov v tomto formáte zatiaľ nieje veľmi rozsiahly. Predsa len ide o novú záležistosť. Netreba však zúfať, lebo súčasný repertoár má už niekoľko zvučných mien ako Stephen King či David Mitchell.

Zaujala vás myšlienka? Na stránkach kníhkupectva Eurobooks sa môžete pozrieť, ktoré knihy vo formáte flipback sú na našom trhu k dispozícii.


Napísal vlad saling