Knižné tipy #12

January 19, 2012

Jonathan L. Howard: The Necromancer (Johannes Cabal #1)

necromancer Fascinuje vás nekromancerská tematika? Mňa hej. Napriek tomu, že vyvolávači kostlivcov sú povačšinou „tí zlí“ stále hľadám nejakú fantasy novelu, kde by ústrednou postavou bol práve človek s takýmito schopnosťami. Už som prestával dúfať, že niečo nájdem, keď som objavil knihu The Necromancer od J.L. Howarda. Je to príbeh o vedcovi menom Johannes Cabal, ktorý sa pokúsi predať svoju dušu Diablovi. Dvakrát.

Johannes zapredal svoju dušu pred mnohými rokmi výmenou za ovládnutie nekromancerskej mágie. Teraz ju chce naspať. Satan, pobavený a čiastočne otrávený týmto nápadom, uzavrie s Johannesom stávku: musí do jedného ruka presvedčiť sto ľudí, aby sa upísali Diablovi, inak bude jeho duša nadobro zatratená. Johannes nemárni čas a na pomoc si vzkriesi pestrú skupinku pomocníkov zo záhrobia a navyše naverbuje svojho brata Horsta, charizmatického upíra. Kam sa pohnú, tam sa dejú hrozné veci.

Robert Silverberg: Umírat v nitru

umirat Knihy v edícii Mistrovská díla SF sú napísané velikánmi žánru. Patrí k nim aj Robert Silverberg so svojím kultovým príbehom o Davidovi, ktorý sa narodil so schopnosťou nazerať do ľudskej mysle a odhaliť pravdu ukrytú v najtajnejšom kútiku duše. Bezohľadne využíva tento talent pre vlastné potešenie až kým jeho sila nezačne jedného dňa pomaly odumierať… Žeby karma? Román, všeobecne uznávaný ako zásadné dielo s motívom telepatie, je živý a bez preháňania úchvatný portrét človeka, ktorý si nevážil pozoruhodný dar. Vďaka strate nadľudského nadania je nútený naučiť sa žiť ako obyčajný človek a paradoxne tak porozumieť ľuďom okolo seba omnoho lepšie, ako pred tým.

Tip: Knihu si môžete zakúpiť cez internetové kníhkupectvo Ikarus.sk.

Greg Bear: Hull Zero Three

zero Vesmírna loď sa rúti vesmírom. Bez známeho cieľa cesty, či účelu. Na jej palube sa zobudí muž. Vytrhnutý zo sna o domove na novej planéte a žene, ktorú mal milovať sa preberie mokrý, nahý a premrznutý na kosť. Temné útroby lode sú plné príšer, no dôverovať iným ľuďom môže byť ešte nebezpečnejšie. Všetko čo má, sú otázky: Kto je? Kam smeruje loď a čo sa s ňou deje? Kam sa podel jeho sen? Môže na ne dostať odpoveď len ak prežije.

Námet mi tak trochu to pripomína Pandorum, čo nieje vôbec zlé. Kniha sľubuje mnoho napínavých momentov.

Cory Doctorow: Little Brother

little brother Marcus, známy ako „w1n5t0n“, má iba sedemnásť no už je presvedčený o tom, že vie ako funguje systém a vie ako ho obísť. Znalý zákonov siete nemá najmenší problém obalamutiť aj školský monitorovací systém. Celý jeho svet sa zrazu zmení, keď je s priateľmi chytený počas dozvukov teroristického útoku v San Franciscu. Vďaka tomu, že boli v nesprávnom momente na nesprávnom mieste, sú odvlečený do tajného väzenia a neľútostne vypočúvaný. Keď ich konečne prepustia, Marcu s priateľmi zisťuje, že sa ich mesto premenilo na policajný štát a každý je považovaný za potenciálneho teroristu. A rozhodne sa proti tomu postaviť.

Kniha už stihla zožať niekoľko ocenení a zaujímavosťou je, že ju autor v elektronickej podobne ponúkol zadarmo pod licenciou Creative Commons. Môžete si ju stiahnuť na http://craphound.com/littlebrother/download/.


Napísal vlad saling