H. P. Lovecraft - Prichádza z temnôt

March 16, 2011

prichadza z temnot Prichádza z temnôt je nenápadná publikácia vydavateľstva Formát, ktorú treba na poličkách kníhkupectiev hľadať veľmi pozorne. Rovnako ako ostatné lovecraftovské publikácie je veľmi štíhla a jej chrbát ľahko prehliadnete. Tá trocha snahy navyše sa však oplatí. Šťastný nálezca (a literárny masochista v jednej osobe) je odmenený mrazivými pocitmi pri čítaní, strhnutím sa pri každom zavŕzganí nábytku a samozrejme príjemnými motívmi na polnočné snívanie.

Tak charakteristická tvorba, akou sa môže popýšiť Howard Phillips Lovecraft, je v procese jej prijímania podobná kulinárskym či iným špecialitám. Napríklad na plnený ovčí žalúdok treba mať žalúdok (a nielen ten ovčí). Na dobrú cigaru treba mať čas, miesto a tolerantnú partnerku a na pohár dobrého vína potrebujete vhodnú spoločnosť a prípadne falošnú PN-ku. Keď sa číta Lovecraft, musí to byť osamote a po tme. Patrične nepatričný stav mysle je tiež vítaný. Počas čítania zbierky poviedok Prichádza z temnôt som vyššie menované predpoklady spĺňal omnoho častejšie ako obvykle, a tak som si knihu naozaj vychutnal.

Všetky poviedky majú okrem temnej atmosféry spoločný aj mierne publicistický štýl. Lovecraft jednoducho predostiera fakty a domnienky o nadprirodzene sú sprostredkované nepriamo cez úvahy a pozorovania hrdinov. Práve vďaka tomu pôsobia jeho poviedky realisticky a vedia sa dostať pod kožu. Výnimočná je aj autorova schopnosť vtiahnuť čitateľa do príbehu umným vykreslením prostredia a hoci knihu čítate v pohodlí svojho domova, sú momenty, keď by ste odprisahali, že cítite chlad, zápach a ťaživú atmosféru lovecraftovských prostredí ako keby ste sa v nich nachádzali osobne.

Publikácia obsahuje štyri poviedky: Prichádza z temnôt, Volanie Cthulhu, Potkany a Farba z kozmu.

Prichádza z temnôt je zhrnutie udalostí posledných mesiacov života maliara a spisovateľa Roberta Blakea. Muž, ktorému štúdium okultných záležitostí nebolo cudzie, prichádza do Providence, kde si prenajme poschodie v starom dome, aby venoval svoj čas rôznorodými umeleckým aktivitám. Pri vychutnávaní si nového výhľadu z okien ho zaujme temná veža starého kostola a jeho zvedavosť dielo skazy dokončí.

Recenzia na poviedku Volanie Cthulhu je už na mojom webe uverejnená a tak ju vynechám.

Poviedka Potkany je rozprávanie zámožného obchodníka, ktorý sa rozhodne vrátiť do kraja, odkiaľ pochádzajú jeho predkovia a zrenovovať sídlo, ktoré im kedysi patrilo. Od začiatku sa stretáva s odporom miestneho obyvateľstva, ktoré jeho rodinu považuje za prekliatu. Keďže o svojom pôvode vie len málo, ignoruje všetky negatívne reakcie a po dokončení reštauračných prác sa do sídla nasťahuje. V noci ho však zobudia potkany pobehujúce v stenách a nový majiteľ sa ich rozhodne vyhnať.

Farba z kozmu sa vyznačuje svojím jemným sci-fi odtieňom. Mladý muž prichádza do kraja v okolí mesta Arkham aby obhliadol terén pre novú priehradu. Rýchlo vycíti, že nad krajom leží akási nadprirodzená ťažoba a začne sa vypytovať na to, čomu ľudia hovoria zvláštne časy. Okrem starého Ammiho s ním však o tom nik nechce hovoriť.

Ak máte radi strach, temno a neznámo, nechajte ovčí žalúdok na pokoji a radšej si zožeňte túto zbierku.

Dodatok: Fiktívnou lokáciou Arkham, spomínanou vo Farbe z kozmu, sa inšpirovali ľudia z DC Comics, keď vytvárili Akham Asylum pre komiksovú sériu o Batmanovi.

Hodnotenie:7/10

Napísal vlad saling