Dan Abnett - Nekropole

March 16, 2011

dan abnett nekropole Komisár imperiálnej gardy Ibram Gaunt opäť ožíva v knihe Dana Anetta aby bojoval v mene boha Cisára za záujmy Svatej Terry. Tentokrát je privolaný na pomoc úľovému mestu Vervun na planéte Verghast, ktorý je významným zdrojom zásob a materiálov cisárskych vojenských ťažení. V zúrivom boji o úľ musí jeho Tanithská jednotka opäť vynaložiť nadľudské úsilie aby odolala silám Chaosu.

Úľové mestá sveta Warhammer 40 000 sú samy o sebe nekonečným zdrojom rozmanitých príbehov. Tieto supermestá s miliónmi obyvateľov pokrývajú rozlohu stoviek kilometrov štvorcových a v kilometroch sa meria aj ich hĺbka a výška. Vertikálna úroveň vyjadruje zároveň spoločenskú vrstvu a tak na špici žije elita, zatiaľ čo pri zemi sa k sebe tisnú obydlia nezriedka vykorisťovaných robotníkov z rozsiahlych priemyselných komplexov. A pod úrovňou zeme …ale to radšej nechcite vedieť.

Úle sú základné stavebné kamene ekonomiky Impéria a nezriedka medzi sebou súperia. Obchodné zápolenie sa sem tam zvrtne na obchodné vojny, ktoré sa na mnoho generácií vrýjú do pamäti miestneho obyvateľstva. Takýmito súperiacimi úľmi je aj Vervun a Ferrozoica. Po 90-tich rokoch od obchodnej vojny Ferrozoica znova zaútočí na Vervun a jeho vodcovia si myslia, že ide o odvetu. Jediné čo nezapadá do ich konceptu je prekvapivé množstvo a odhodlanie nepriateľa. Po prvom strete s nepriateľom je jasné, že na konflikte čosi nesedí a tak Vervun vyšle žiadosť o posilu. Na planétu Verghast prichádza komisár Gaunt, aby obyvateľstvo od istej skazy zachránil.

Dan Abnett si v tejto časti série odpustil typické spomienkové pasáže a venuje sa výhradne prítomnosti. Odvíja sa niekoľko dejových línií, ktoré sú navzájom prepojené do tematických skupín. Starostlivo vybrané osoby a udalosti opisujú nosné línie z rôznych uhlov od vysokej miestnej politiky cez hrdinské činy vojakov až po postoje zdecimovaného obyvateľstva hľadajúceho v ruinách svojich domovov jedlo.

Nechcem prezrádzať koniec, ale musím poznamenať, že Danovy sa v závere podarila vynikajúca paralela medzi Tanithskými jednotkami a obyvateľstvom Vervunu.

Kniha sa dobre číta. Je svižná a dramatická a znova plná obrazov. Miestami sa nápadne podobala na scenár či knižný prepis filmu. V hlave sa mi veľmi živo vynárali opisované scény a pri čítaní nie je problém nadobudnúť pocit, že sa skutočne nachádzate v úľovom meste a bojujete o holý život.

Pre skutočné vychutnanie knihy odporúčam prečítať si predošlé diely, lebo autor nevenuje mnoho pozornosti nováčikom a osoby v knihe musíte poznať aby ste im plne rozumeli.

Dodatok: Abnettovu schopnosť písať filmovo som si zrejme nevšimol len ja. Dostala sa ku mne správa, že bol poverený napísaním scenára pre prvý celovečerných animovaný film zasadený do univerza Warhammer 40 000. Viac informácií nájdete na stránke http://ultramarinesthemovie.com/. Dúfajme, že práce na filme budú dotiahnuté do konca.

For the Emperor!

Hodnotenie:6/10

Napísal vlad saling