Tri seriály, ktoré sa udiali v sezóne 2013/14

February 13, 2014

Krátky prehľad sci-fi ladených seriálov, ktoré mali premiéru v tejto sezóne. Netvária sa ako hlboký underground, ale ak ich nepoznáte a máte veľa voľného času (a prečítali ste všetko, čo sa dalo), nie sú na škodu. Budúcnosť, prítomnosť a kreslená šialenosť.

#1 Almost Human

Producent ukončeného seriálu Fringe, prišiel s milým sci-fi kriminálnym seriálom, v ktorom sa blysol Karl Urban Dictionary, ako policajt s robotickou nohou a mrzutou náladou v roku 2048. Jeho partner je posledným modelom rady androidov s tzv. umelou dušou a z dvojice je tým ľudskejším (asi vám už svitlo, prečo tento názov). Niečo ako oddychový buddy cop Fringe, len bez užívania LSD… pre vedecké účely…


#2 The Blacklist

OK, OK, toto nie je explicitne sci-fi, klamal som. Dokonalou výhovorkou je ale James Spader, ktorý efektívne odbúra akékoľvek vaše námietky. Dr. Daniel Jackson z Stargate a čoskoro aj Ultron v pokračovaní Avengerov, ktorým dal meno (The Avengers: Age of James Spader). Myslím, že to bol Joss Whedon, ktorý Spaderovu voľbu pre úlohu diabolského robota s Oidipovským syndrómom odôvodnil jeho hypnotickým hlasom. Skutočne (aby som sa vrátil k Blacklistu), ten chrapľavý hlas a je hlavným lákadlom, prečo tento seriál začať pozerať. Je to inak vtipné. Začínal ako dobrácky archeológ, potom sa stal „vychcánkom“, právnikom v Boston Legal a teraz, týždeň čo týždeň, odpraví na druhý svet nejakého toho zloducha. V seriáli hrá sám najhľadanejšieho zločinca (bývalého agenta a vlastizradcu), ktorý sa bez zjavného dôvodu vzdá FBI, vyžiada si mladú, začínajúcu agentku ako styčnú osobu a začne federálom poskytovať mená na „čiernej listine“ zločincov. Samozrejme, pri tom všetkom sleduje svoju vlastnú agendu.


#3 Rick and Morty

Čo robí Cartoon Network, keď deti spia? Nuž, vysiela pre ich rodičov, pod hlavičkou Adult Swim. Spolutvorca seriálu Community, Dan Harmon, vytvoril podobne trhlý, kreslený sci-fi seriál o nudnom chlapcovi a jeho starom otcovi, ktorý je duševne narušeným alkoholikom a absolútne geniálnym vynálezcom (vraj nejde o psychickú chorobu; vraj iba uvidel svet inou optikou, videl „bigger picture“ a preto sú pre neho obyčajné starosti také malicherné). Cestovanie medzi dimenziami je absolútne bežné, žiaľ, prakticky v každej nájdete oplzlé bytosti, s ktorými neradno byť na WC… Nikto si tu príliš nedáva servítku pred ústa (hoci vypípavanie je). Ale funguje to! A veľmi dobre! Tak zle, ale dobre!


Napísal bs