Knižné tipy #23 – nakladateľstvo Vyšehrad

February 10, 2014

České nakladateľstvo Vyšehrad je pojmom, špeciálne, ak sa zaoberáte filozofiou, históriou a príbuznými odbormi. Knihy s jeho logom vždy stoja za pozornosť. V tomto roku oslavuje 80 rokov od svojho založenia a nasledujúce tri tipy vyšli práve tu.

Michelangelo: Požár smyslů

michelangelo_pozar-smyslu Michelangela ako renesančného umelca pravdepodobne poznáme hlavne ako sochára a výtvarného umelca (v najhoršom prípade iba ako ninja korytnačku, ale nebuďme pesimisti…), no bol taktiež pisateľom pozie. Jeho literárne počiny sú v tejto knihe doprevádzané i vlastnými kresbami, takže oči nie sú odkázané iba na písmenká a slová. Hoci kniha vychádza v tomto vydavateľstve (Vyšehrad) prvýkrát, o preklad z taliančiny sa zaslúžil znamenitý prekladateľ Pavel Eisner, žijúci v polovici minulého storočia, ktorého osoba a schopnosti samotné stoja za pozornosť.

Tip: Kniha Požár smyslů sa dá kúpiť na Gorila.sk.

Jacques Le Goff: Muži a ženy středověku

le-goff-muzi-a-zeny-stredoveku Súhrn literárnych portrétov významných osôb rôznych oblastí stredovekej spoločnosti vznikol zásluhou medzinárodného kolektívu, pod záštitou francúzskeho historika Jacques Le Goff-a. Kniha sa venuje desiatkam známych i menej známych historických postáv, z rozpätia rokov 325 – 1500, avšak jej posledná kapitola je venovaná imaginárnym stredovekým hrdinom (Artuš, Merlin, Robin Hood…). Publikácia taktiež ponúka fotografie unikátnych stredovekých umeleckých diel.

Tip: Knihu Muži a ženy středověku si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Mark R. Cohen – Pod křížem a půlměsícem

pod-krizem-a-pulmesicem Hutnejším čítaním je na záver kniha Pod křížem a půlměsícem, ktorá rozoberá život Židovskej komunity v kresťanskej a islamskej spoločnosti. Kriticky skúma dobové pramene a kladie výzvu zaužívaným presvedčenia o spoločenskom postavení Židov, právnu, hospodársku, sociálnu stránku tohto spolužitia, či náboženského prenasledovania.


Napísal bs