Solomon Kane: Ďáblův hrad

November 24, 2011

skdh Solomon Kane je bývalý vojak, vrah, dobyvateľ a vôbec špičkový zabijak, ktorý sa jedného dňa rozhodne, že vymetie zlo z povrchu zemského. Celkom mu to ide a jeho mečom a pištoľou hynú všakovaké démonické stvorenia, z ktorých behá mráz po chrbte. Jeho duchovným otcom je Robert E. Howard, ktorý svojho času stvoril neohrozeného Conana.

Solomon, Howard a Lovecraft

Prvý príbeh o Kaneovi bol publikovaný v roku 1928 v pulpovom magazíne Weird Tales (o ktorom si jedného dňa povieme viac), kde okrem iného vychádzali aj príbehy H.P. Lovecrafta. Nie je preto náhodou, že Solomonov stvoriteľ patril do tzv. Lovecroftovho kruhu spisovateľov.

Komiks

Komiks Ďáblův hrad je adaptáciou jedného z neskorších Howardových príbehov o Solomonovi. Začína sa záchranou mladého chlapca pred šibenicou a pokračuje… no, ale veď to si už zistíte. Príbeh je veľmi temný až hororový. Tak trochu pripomína Lovecraftove poviedky, kde je čitateľovi nad slnko jasné, že tu sa nikto smiať nebude. Možno okrem Ogdru Jahad. Tento dojem ešte viac zvýrazňuje sám hlavný hrdina, ktorého mimika sa skladá z vážneho a smrteľne vážneho výrazu. Hororové prvky vynikajúco dopĺňa akcia, nejaký ten dejový zvrat a pozadie príbehu. Kresba a grafické prevedenie sedia k povahe príbehu veľmi presne. Nechýbajú detailne kreslené zranenia (vyrezané vnútornosti, vypadnuté očné buľvy..) alebo celkom strašidelný polomŕtvy démon.

Bonusy und zaujímavosti

Na záver komiks obsahuje minipríbeh (na ktorý hlavná dejová línia raz odkazuje), obálku kreslil Mike Mignola a keďže sa celý komiks odohráva v Nemeckom Čiernom lese, niektoré bublinky sú v nemčine. Moje jazykové znalosti nesiahajú za „Achtung!“ a tak som to veľmi neocenil.

Scenár komiksu napísal Scott Allie a kreslil ho Mario Guevara.

Hodnotenie:7.8/10

Napísal vlad saling