Knižné tipy #10

November 13, 2011

Tentokrát hlavne (ale nie výhradne) Space Opera.

John Scalzi: Old Man’s War (Old Man’s War #1)

old mans war John Perry spravil na svoje 75. narodeniny dve veci. Navštívil hrob svojej ženy a vstúpil do armády. Dobrou správou je, že sa ľudstvo dostalo do medzihviezdneho priestoru. Zlou správou je, že planéty vhodné na život sú pomerne vzácne a mimozemské rasy sa o ne s radosťou pobijú. A tak ľudstvu nezostáva nič iné, ako bojovať – o rodnú planétu aj nové územia vo vesmíre.

Zdroje Zeme sú v rukách obranných síl a každý vie, že keď dosiahne určitý vek môže sa k nim pridať. Obranné sily však nechcú mladých ľudí. Chcú starcov, ktorí disponujú dlhoročnými životnými skúsenosťami. Vezmú ich zo Zeme a už sa nikdy nevrátia. Ak prežijú na bojovom poli dva roky, dostanú štedrý kus zeme na jednej z ťažko vydobytých planét. John Perry takúto ponuku berie aj preto, že má len vágnu predstavu o tom, čo ho čaká. No skutočný boj vzdialený svetelné roky od domova je oveľa ťažší ako si dokáže predstaviť.

Celá séria Old Man’s War obsahuje štyri knihy a dva dodatočné krátke príbehy. Je populárna a o autorových kvalitách svedči aj fakt, že pracoval ako konzultant na seriáli SGU Stargate Universe.

Vernor Vinge: A Deepness in the Sky

a deepnes in the sky Po tisíckach rokoch hľadania stojí ľudstvo na pokraji prvého kontaktu s mimozemskou civilizáciou. Dve skupiny ľudí, Qeng Ho (slobodní obchodníci) a Emergents (spoločenstvo zotročujúce mysle), súperia o nadviazanie lukratívnych obchodných kontaktov s neznámou rasou. Kým sa tak stane, obe spoločenstvá čakajú na prahu cudzieho sveta na prebudenie zvláštnej hviezdy. Jej svetlo oživí mimozemskú planétu každých 250 rokov.

Po zákernej zrade musí spoločenstvo Qeng Ho bojovať za vlastnú slobodu a životy nič netušiacich bytostí na planéte, zatiaľ čo mimozemšťania hrajú rolu, o ktorej pre zmenu ľudia nemajú potuchy ľudia.

Alastair Sinclair: Wasted

wasted Traja ľudia, ktorých nič nespája sú nedobrovoľne vhodení do paralelného sveta, ktorý o nich vie všetko, zatiaľ čo oni zápasia s jeho odlišnosťou. Sú zmätení vlastným správaním, zarazení bizarnými tvormi a odkázaní na prežitie len pomocou vlastného dôvtipu. Ako zistiť kto je priateľ a kto nepriateľ, keď je všetko také iné?

Wasted je temná rozprávka, v ktorej si vás väčšina stvorení okolo chce dať na večeru a ešte pomerne násilným spôsobom. Nenájdete v nej orkov ani elfov. Len reálny strach, paniku a čierny humor vznikajúci v takýchto bezútešných situáciách.

Joan Slonczewski: The Highest Frontier

highest frontier V novele Joan Sloneczewskej sa životné prostredie planéty zmenilo vďaka globálnemu otepľovaniu a akoby to nestačilo, je napadnuté mimozemskými tvormi, ktoré ho ohrozujú ešte viac.

V centre diania je Jennifer, dievča z vplyvnej rodiny, ktoré nastupuje na elitnú školu, aby sa pripravilo na náročnú budúcnosť. Jej príbeh je však len platformou pre autorkine nápady a hard sf víziu budúcnosti. V knihe prezentuje množstvo viac či menej kontroverzných riešení najpálčivejších otázok súčasnosti.

R. J. Frith: The Nemesis List

the nemesis list Ľudstvo konečne dosiahlo hviezdy, ale cenou bola jeho sloboda. Vláda kontroluje nielen každú oblasť bežného života ale aj všetky technické pokroky a vedecké výskumy. Každé odchýlenie od normálu sa trestá smrťou, ale na okrajoch známeho vesmíru si rôzne kriminálne živly našli svoje cestičky a spôsoby, ako obísť zákon a vyhnúť sa vykonávateľom spravodlivosti.

Frank Pak patrí medzi tých, čo skáču z galaxie do galaxie by zostali pod radarom. Dostane ponuku eskortovať utečenca menom Jeven, ktorý nieje obyčajný človek. Vďaka ilegálnym experimentom je to prakticky ďalší vývojový stupeň ľudskej evolúcie. Vláda ho chce samozrejme zabiť a revolucionári majú pre Jevena vlastné plány.

Koncept sa nápadne podobá na seriál Firefly, čo môže zároveň dobré aj zlé.


Napísal vlad saling