Rosenberg, Van Lente a Foley - Cowboys and Aliens

March 16, 2011

c-a-a Pred istým časom som na Facebookovej Fan page môjho webu zdieľal trailer na film Cowboys and Aliens. Dávno som sa nestretol s niečím tak vyšinutým, jednoduchým, gýčovým a zároveň originálnym. Trochu som sa pohrabal na internete a zistil som, že predloha k tomuto filmu je rovnomenný komiks z roku 2006, ktorý majú na svedomí Scott Mitchell Rosenberg, Fred Van Lente a Andrew Foley.

Grafická novela je kombináciou príbehu najslávnejšieho indiána francúzsko-nemeckého pôvodu Winnetou-a a Blízkeho stretnutia tretieho druhu obohateného o mimozemských dobyvateľov a zelené lúče a ochudobneného o zemiakovú kašu. Na mix takéhoto kalibru funguje pointa celkom dobre. V úvode komiksu je vydarene spracovaná paralela osídľovania severoamerického kontinentu a mimozemského ťaženia pri získavaní nových území. Dej je svižný a zábavný, aj keď sa miestami dajú postrehnúť malé zakopnutia. Hlavní hrdinovia čitateľa obšťastnia aj nejakou tou vtipnou hláškou.

Najväčším nedostatkom komiksu je spracovanie. Kresby sú často veľmi jednoduché až amatérske a príbeh by si zaslúžil krajšiu grafiku. Možno sa autori báli investovať viac zdrojov do tak podivného projektu, čo na jednej strane chápem, na druhej je to škoda. Krajšie grafické prevedenie a do detailov dotiahnutý dej by komiks určite posunuli v hodnotení vyššie. Ak sa filmárom podarí uspieť tam, kde pôvodní tvorcovia prácu máličko odflákali, môžeme čakať aj niečo viac, ako bežný film na piatok večer.

Hawk, nech sila zostáva s Vami.

Hodnotenie:6/10

Napísal vlad saling