Juraj Červenák - Kámen a krev

March 16, 2011

jc-kak Fantasy mám rád, no musím mať vyslovene chuť na elfov, trpaslíkov, drakov a ostatnú háveď, aby som si ju prečítal. Naposledy som čítal Ľavú ruku Boha (áno, ja to radím k fantasy) a ak niekto čítal moju recenziu, tak chápe, prečo som nič z tohto žánru dlho nevzal do ruky. Rana na mojej literárnej duši sa zahojila a mňa upútala zbierka poviedok a noviel od Juraja Červenáka Krev a Kámen. Najprv obalom a neskôr aj obsahom.

Už som spomínal, že kupovať knihu podľa obalu je hlúposť. Ak by sa tým človek riadil, tak Baronet s ich neestetickými (pôvodne som chcel použiť iné slovo) prebalmi na knihy A. C. Clarka nemá na trhu šancu. Ešteže sa Clarke predáva sám. Dobrá kniha si zaslúži atraktívny obal. Príkladom môže byť Asimovova Nadácia v edícii vydavateľstva Argo/Triton. Ale k veci. Juraj Červenák zvolil obal a ostatne aj názov zbierky podľa detektívnej fantasy poviedky Krev a Kámen a s ňou súvisiaca ilustrácia na obale knihy (kamenný anjel od Michala Ivana) je jednoducho skvelá.

S Červenákovou tvorbou som sa osobne stretol po prvýkrát a napriek tomu, že sa o jeho knihách hovorí, mal som len veľmi strohú predstavu. Stačilo však prvých 40 strán, aby sa mi jeho štýl zapáčil. Klasické fantasy s padajúcimi hlavami a vyvrhnutými vnútornosťami mieša vo vhodnom pomere so slovanskou mytológiou a realistický nádych jeho príbehom dodáva prepojenie s reálnymi historickými udalosťami a postavami. Napriek môjmu odporu k dejepisu a histórii (viem, trestuhodné) mi tento koncept učaroval. Hlavne slovanská mytológia robí z Červenákovych poviedok veľmi originálne, svieže a pozoruhodné diela. Neviem či niekto píše niečo podobné – ale ja veľa fantasy nečítam.

Krev a Kámen obsahuje osem poviedok a takmer každá hovorí o inom hrdinovi a predchádza jej krátky predslov autora. Zápletky nie sú priveľmi odlišné od bežných fantasy príbehov, no ich podanie a doplňujúce detaily sú to, čo ich robí jedinečnými. Autor si taktiež, v istom slova zmysle, nedáva servítku pred ústa a píše aj o veciach, o ktorých sa iní autori neodvažujú písať. Červenákove fantasy je skrátka pre dospelých a ja to oceňujem. Keby som chcel večerníček, tak si prepnem na našu verejnoprávnu televíziu.

Všetky príbehy si zasluhujú nadpriemerné hodnotenie, no dve poviedky vystupujú nad ostatné najvýraznejšie. Černé srdce kombinuje ruskú bohatiersku bylinu, kúsok ruskej histórie a rozprávku Mrázik (áno, ten Mrázik s Marfou). Na prvý pohľad pomerne šialená kombinácia, ale Juraj Červenák z nej vyťažil maximum a stvoril skvelý príbeh. Krev a Kámen je dominantnou poviedkou zbierky. Ide o fantasy detektívku odohrávajúcu sa v Konštantinopole 1000 rokov po Kristovi. Hlavným hrdinom je Čech Slavoboj, ktorý je tak trochu Sherlock Holmes a Conan v jednej osobe. Bola to jedna z poviedok, pri ktorej som do konca netušil, ako to všetko dopadne.

Zopár poviedok malo ešte jednu spoločnú črtu. Z historického hľadiska sa odohrávali v období nástupu kresťanstva a úpadku pohanskej viery v staré božstvá. Tento element dodával príbehom určitý melancholický nádych konca jednej epochy a pomáhal mi vžiť sa do príbehov.

Pre úplnosť ešte pridávam zoznam všetkých poviedok v knihe:

  • Vládce stříbrného šípu
  • Kapka krve
  • Věrozvěstcové
  • Strážce hvozdu
  • Černé srdce
  • Doupě řvoucí smrti
  • Kámen a krev
  • Pekelníci

Kniha bola zakúpená na Gorila.sk.

Hodnotenie:8.2/10

Napísal vlad saling