Robert Bloch - Vlak do pekla

March 14, 2011

bloch Prvý odkaz na práce Roberta Blocha som objavil v mojom obľúbenom filme Hellboy I. Áno, viem, že to nieje žiadny Shawshank. Mne jeho atmosféra učarovala, aj keď musím oficiálne priznať, že z druhej časti mám rád jedine duet Hellboya a Abea. Na začiatku prvého dielu je citovaná Blochova kniha De Vermis Mysteriis: „V najchladnejších miestach vesmíru obludné bytosti Ogdru Jahad – siedmi bohovia chaosu – driemu vo svojich kryštálových väzeniach, a čakajú, kým znovu získajú Zem… a spália nebesá“. Také ľahké čítanie pred spaním. Počas búrky. Keď doma nikto nieje.

V mnohých prípadoch sú podobné citáty len dôkazom kreativity filmárov (a filmušiek). Tento som si však overil. Zistil som, že autorom je Robert Bloch, že na knihu rôznym spôsobom odkazoval H. P. Lovecraft, že znova miniem časť výplaty. Zohnať Blocha, bez použitia amazon-skej mágie, je práve tak jednoduché ako zohnať Lovecrafta. Bol som teda nesmierne rád, keď som jeho zbierku poviedok objavil celkom náhodou.

Pre zaujímavosť: Robert Bloch a H. P. Lovecraft sa poznali. Robert bol jedným s najmladších členov Lovecraftovského kruhu. Jeho najznámejším dielom je pravdepodobne romách Psycho, ktorého filmovú podobu natočil Alfred Hitchcock.

Kniha veľmi rozmanitá, keďže Bloch bol ovplyvnený viacerými literárnymi legendami. Svojím spôsobom pripomína seriál Krajné medze. Je v nej možné nájsť sci-fi, horor aj mystery. Najviac poviedok spadá do poslednej kategórie. Autor s obľubou buduje svoje nadprirodzené príbehy na realistických kulisách.

Niektoré poviedky sa končia veľmi temne, niektoré sú podfarbené humorom a pri niektorých sa mozog zacyklí. Zvlásť vydarene sú poviedky S úctou Jack Rozparovač, Hladný dom, Mám rád blondínky, Vlak do pekla, Pán Steinway. Najlepšou poviedkou celej zbierky je podľa mňa Enoch. Nádherne temný príbeh o zdanlivo mentálnej poruche, ktorý sa zažerie do mysle. Doslova.

Ostatné poviedky sú síce tiež obstojné, no v niektorých prípadoch pôsobia trochu otrepane a viac menej viete ako sa to skončí. Zvlášť Sabat minul cieľ. Vo viacerých poviedkach je prítomný nejaký ten vtip. Práve kombinácia humoru a záhrobných tém je pre Roberta Blocha charakteristická.

Ak sa radi bojíte alebo prechovávate sympatie voči tajomno-temným príbehom, odporúčam.

Zoznam poviedok:
S úctou Jack Rozparovač
Enoch
Hladový dům
Muž, který sbíral Poea
Pan Steinway
Staří mistři
Mám rád blondýnky
Sabat
Nový den
Šípková Růženka
Čestné slovo
Vlak do pekla
Belzebub
Hlavní je příběh
Jak podoben bohu
Němý film
Věštec
Výukový labyrint

Hodnotenie:6/10

Napísal vlad saling