Dan Abnett - Prví a jediní

March 14, 2011

dan abnett Po dlhom čase som opäť vzal z police jednu z kníh s logom dvojhlavého cisárskeho orla. Tentokrát to bol ospevovaný Dan Abnett a jeho komisár imperiálnej gardy Ibram Gaunt. Kto čítal ktorúkoľvek knihu z prostredia gardy vie, že sa tam umiera na počkanie a spôsoby úmrtí často svedčia o nekonečnej fantázii autorov. Takej tej divnej fantázii. Je to možno najtvrdšia realita krutého sveta Warhammer, ktorá má svoje nezameniteľné čaro.

Knihy o garde, ktoré som čítal, sa skutočne vyznačujú zmienkami o masových súbojoch a obrovských stratách na životoch. Bitky sú rozlišované podľa miest a mien generálov a tí obvykle obetovali pre dosiahnutie cieľa čokoľvek. Vždy som mal pocit, že sa životmi bežných vojakov neskutočne mrhá. Ibram Gaunt si získava sympatie práve opačným prístupom.

Pozadím príbehu je vojenské ťaženie v sústave Sabbat, ktoré má potlačiť prisluhovačov chaosu a nastoliť vládu cisárskych síl.

Na oko všetci ťahajú za jeden povraz, no po smrti vojvodcu Slayda sa rozpúta mocenský boj o najvyššie miesta. Jeho nástupca má byť Macaroth, ale generál Draver sa s tým nechce zmieriť a tak sa rozhodne podniknúť protiopatrenia. Esom v generálovom rukáve je obsah tajnej správy šifrovanej najvyššou úrovňou zabezpečenia – ako inak. Následky prípadného rozvratu by boli pre vojenské ťaženie katastrofálne a tak zasahuje sieť špiónov lojálnych Macarothovi a cisárovi. Vďaka tejto intervencii (aké strašné slovo) sa zakódovaná správa dostáva do rúk komisárovi Gauntovi a ten je vtiahnutý do machinácií ako čerstvý maturant do sveta dospelých.

Okrem hlavnej dejovej línie je kniha poprekladaná Gauntovými spomienkami, ktoré vysvetľujú postoje jeho nepriateľov, postoje mužov, ktorým velí a tak trochu poodhaľujú komisárovu kariéru.

Príjemne temným prvkom, aj keď možno pre niekoho gýčovým, je jednotka Gauntových mužov – Duchovia. Pochádzajú z planéty Tanith, ktorá bola zničená pri útoku flotily chaosu a sú prvý a zároveň posledný pluk. A míňajú sa.

Čítanie je napínavé a hlavne v posledných častiach na planéte Menazoid Epsilon (neznie to ako choroba?) sa kniha ťažko púšťa z ruky.

Hodnotenie:6/10

Napísal vlad saling