Mike Mignola : Ú.P.V.O. 01: Dutozem a další povídky

March 22, 2011

Ú.P.V.O. 1: Dutozem a další povídky Väčšina mojich známych vie, že mám slabosť pre Hellboy-a a veci s ním spojené. Lovecraftom zaváňajúci svet mi učaroval hneď pri prvom stretnutí a odvtedy stále pokukujem po nových dieloch komiksov, či zbierkach poviedok. V tomto univerze však Hellboy nieje jediná postava, ktorá si zasluhuje pozornosť. Vlastnej línie príbehov ( alebo ak chcete spin-off-u ) v podobe komiksu sa dočkal Úrad paranormálneho výskumu a obrany jeho prvý diel nesie názov Dutozem a ďaľšíe poviedky.

Spin-off o Ú.P.V.O. je výsledkom pokusov M. Mignolu rozšíriť univerzum a kedže v piatom pokračovaní línie komiksov o Hellboy-ovi sa hlavný hrdina rozhodne opustiť svoju Alma Mater a domov zároveň autor sa rozhodol nezahodiť celý fiktívny úrad do reálneho koša, ale začal stavať príbehy bez Hellboy-a. Samozrejme, nadprirodzených bytostí a nepriateľov zostalo viac než dosť pre všetkých.

Hoci nechtiac, musím pripustiť, že Hellboy nieje taká nosná postava, aby bez neho komiks nemohol byť dobrý, hoci je z rovnakého univerza. Poviedka Dutozem je skutočne bravúrna, napínavá a odhaľuje zaujímavé fakty o Mignolovom svete. Je v nej skrátka všetko na dobrý príbeh. Dokonca sa v nej objavuje Johann Kraus, ktorého Mignola predstavil v druhom filmovom pokračovaní.

Komiks obsahuje ešte niekoľko ďalších príbehov s hrdinami ako Lobster Johnson (áno, homár) alebo Roger the Homunculus. Všetky poviedky sú naozaj zábavné a niektoré aj príjemne mrazia ako napríklad Bubny mŕtvych.

Hodnotenie:7/10

Napísal vlad saling