Mel Odom - Hellgate London: Goetia

March 14, 2011

goetia Mel Odom sa vracia do Londýna okupovaného démonmi aby vyrozprával druhý diel príbehu zasadeného do univerza Hellgate London. Kniha nezaostáva za svojím predchodcom a dokonca ho v mnohých ohľadoch predbehla. Dej je svižnejší, dynamickejší, pribudlo aj niekoľko zaujímavých zvratov. Najväčším prekvapením bol pre mňa fakt, že kniha Goetia, ktorá je ústredným motívom príbehu, skutočne existuje. No a čo, že som nevedel.

Dej sa odohráva 14 rokov pred udalosťami v hre. Oproti prvému dielu teda kniha poskočila o 4 roky, počas ktorých sa hrdinovia z prvej časti viac menej venujú svojim vlastným záležitostiam.

Simon Cross neustále zachraňuje obyvateľov zdevastovaného Londýna a buduje svoju podzemnú pevnosť. V jeho sídle pribúdajú civilisti, vojaci ale aj templári, ktorí sa rozhodli pridať na Simonovu stranu. Situácia sa napriek jeho nadľudskému úsiliu zhoršuje a pekelné brány sa otvárajú po celom svete.

Warren Schimmer ašpiruje na zamestnanca roka v službách démona Merihima. Zháňa pre neho magické artefakty alebo vykonáva inú špinavú prácu. Démon sa ho chystá využíť v prospech svojho vlastného postupu v hierarchii. V rámci tejto línie autor poodhalil v svet démonov a ich vnútornú organizáciu ako rasy.

Leah Creasey slúži pre frakciu Lovcov, ktorí sú pozostatkom špecializovanej militaristickej skupiny. Tu a tam prispieva k likvidácii okupantov a z diaľky sleduje Simonovu činnosť.

Osudy Simona a Leah sa spoja vďaka starému profesorovi Macomberovy. Uznávaná kapacita vo svete lingvistiky im poskytne informáciu o knihe Goetia, ktorá predstavuje kľúč k víťazstvu ľudí. Ako významné dielo demonológie obsahuje, okrem iného, pravé mená 72 démonov, vďaka ktorým je možné ich majiteľov ovládať. Kniha vraj bola pôvodne napísaná Šalamúnom ako súčasť Lemegeton-u a skutočne existuje. Pri troche googlenia bez problémov narazíte na český preklad.

Toto dielo predstavuje veľmi významný artefakt rovnako pre stranu démonov a tak do príbehu aj vstupuje Warren.

Okrem Lemegeton-u obsahuje kniha ďalšie odkazy na reálne diela (Lovecraft) či učenia (Reiki). Týmto dodáva autor ľahkému sci-fi románu až povážlivo reálny rozmer. Rozhodne to však nieje na škodu a knihu odporúčam všetkým, ktorým sa prvý diel páčil.

Hodnotenie:6/10

Napísal vlad saling