Brooks Max - Zombie: Příručka pro přežití

March 16, 2011

zombie Na knižnom trhu sa stretne človek s najrôznejšími príručkami a manuálmi. Nájdete v nich všetko od tipov na sadenie trávnikov až po návod na prežitie v najdrsnejších podmienkach na planéte ako napríklad vykúrený autobus MHD v lete a počas dopravnej špičky. Nedávno moju pozornosť upútala neobvyklá príručka, ktorá sľubuje naučiť kompletnú ochranu pred živými mŕtvolami.

Max Brooks, syn známeho Mela Brooksa, po tatkovi očividne zdedil nejaké to zrnko zmyslu pre humor. Rozhodol sa spísať vtipno-náučnú príručku o tom, ako sa správať v prípade, že sa ocitnete v ohrození bytostí Zombie. Knihu delí do niekoľkých kapitol, ktoré sa venujú napríklad obrane, útoku, úteku či súpisu zdokumentovaných stretov ľudí a živých mŕtvol.

Autor tematiku študoval skutočne poctivo. Príručka podáva informácie spôsobom ako hociktorá iná profesionálna publikácia a takmer necháva človeka na pochybách, či je hrozba zo strany Zombie len vymyslená. Bohužiaľ, tento seriózny odtieň knihy je tak trochu na škodu. V knihe je humoru dosť, no maskovaný rúškom serióznosti sa niekedy ťažko hľadá a vyslovene vtipných miest v knihe je ako šafranu. Človek sa na nej zasmeje asi tak, ako na nemeckom dokumentárnom cykle o výrobe valivých ložisk. Nevydarený poltón nezachraňujú vtipné ilustrácie ani zdokumentované prípady v závere knihy, ktoré sa zaoberajú opisom „skutočných“ konfliktov medzi ľudmi a Zombie.

Ak ste fanatickí fanúšikovia uhynutých spoluobčanov premenených na chodiace a krvilačné kôpky hnijúceho mäsa (nechutnejšie sa to už ani nedá opísať) budete si knihu napriek negatívam vychutnávať a je určená práve pre vás. Ak Zombie nieje vaša parketa, vyhýbajte sa tejto knihe ako ozajstnej živej mŕtvole.

Hodnotenie:5/10

Napísal vlad saling