Knižné tipy #9: Komiks

September 26, 2011

Zas som sa motal po kníhkupectvách a našiel toto: Classical Comix, Jan Bažant: Krakatit, World of Warcraft: Ashbringer, J. Michael Straczynski, Gary Frank: Krajina půlnočních stínů.

Classical Comics

classical comics Popis: Aj keď je mnoho vydarených komiksov a grafických noviel, ktoré by uspokojili náročného čitateľa, komiksy sú väčšinou považované za ľahké a neplnohodnotné čítanie. Možno aj preto tak pomaly vstupujú do klubu uznávaných medií. A hoci mnoho súčasných formátov čerpá práve z nich (stačí si prečítať Blochov predslov k Hellboy: The Seed of Destruction) stále sa na ne bohužiaľ díva cez prsty.

Niekde v šedej zóne medzi ľahkým čítaním a legendárnymi kúskami sa objavili pokusy s komiksovými adaptáciami klasickej literatúry. Diela ako Frankestein, Sen noci Svätojánskej či Búrlivé výšiny tak ožívajú v podobe grafických noviel.

Viac informácií a zoznam titulov je tu.

Prečo: Shakespear ako komiks? Som zvedavý, ako sa taká adaptácia podarila.

Jan Bažant: Krakatit

krakatit Popis: Krakatit je známe dielo Karla Čapka o výbušnine s neuveriteľnou ničivou silou. Autor ním vyjadruje obavu nad neustálym vývojom technológií, aj napriek tomu, že ľudstvo ešte zďaleka nieje zrelé na všetko, čo sa mu podarí objaviť. Ale toto všetko vieme z hodín literatúry na základnej škole. Zaujímavé je, že v roku 2009 vyšla komiksová adaptácia tohto príbehu, ktorú nakreslil Jan Bažant a má príjemne svojský štýl.

Prečo: Čapkov Krakatit ako komiks.

J. Michael Straczynski, Gary Frank: Krajina půlnočních stínů

krajina pulnocnich stinu Popis: David Grey je úplne obyčajný poručík losangeleskej polície. Jeho práca je pre neho všetkým. Kým nenarazil na mŕtvoly s neprirodzeným strachom v očiach, bol v podstate spokojný so svetom, ktorý sa mu síce nepáčil, ale aspoň mu rozumel. Pri naháňaní páchateľa sa mu pripletú do cesty podivní chlapíci so zeleným tetovaním a po ich útoku upadne do kómy. Prebudenie je ešte zvláštnejšie: tajomné dievča menom Laurel ho informuje o tom, že sa nachádza v „medzisvete“ a má jedenásť mesiacov na to, aby sa vrátil do New Yorku a tam sa s diablom pobil o svoju dušu. Ak prehrá, stane sa jedným z tých tetovaných podivínov. Tak začína fantasy road-movie comics…

Prečo: Straczynski (Babylon 5, Thor) niekoľko krát dokázal, že je dobrý rozprávač a vie vymyslieť pútavý príbeh.

World of Warcraft: Ashbringer

wow ashbringer Popis: Počas čakania na vytúžené rozšírenie Wrath Of The Lich King pre hru World of Warcraft, vytvorili Wildstorm a Blizzard štvordielnu minisériu Ashbringer. Je to príbeh o Alexandrosovi Mograinovi, ktorý vyfasuje supermeč ukovaný z artefaktu Dark Orb (nech je to čokoľvek) a všeličo s ním dokáže. Napísal ho Micky Neilson a za kresby sú zodpovední Ludo Lullabi a Tony Washington.

Prečo: Mám rád designový štýl Warcraftu a komiks je médium, kde môže pekne vyniknúť.


Napísal vlad saling