Knižné tipy #5

June 24, 2011

Knižné tipy obsahujú: Štěpán Kopřiva – Holomráz, Neil Gaiman – Američtí bohové, Mike Brown – How I Killed Pluto and Why It Had It Coming, John Scalzi – The God Engines.

Štěpán Kopřiva – Holomráz

holomraz Popis: Wolrich je najsilnejší čarodejník na svete. Absolvent Hexagonu, mág, ktorý lieta, krotí draky, chrlí oheň a necháva miznúť ľudí lusknutím prstov. A ak tomu veríte, ste presne taký hlupáci, za akých vás Wolrich považuje. Pretože Wolrich je v skutočnosti klamár, zlodej a podvodník. Od skutočného čarodeja má rovnako ďaleko ako od ušľachtilého hrdinu. Lenže aj takýto živel se občas ocitne v situácii, ktorá hrdinstvom nepríjemne zaváňa.

Wolrichov svet je nebezpečné miesto nabité zákernými barónmi, nemilosrdnými vládcami podsvetia, členmi náboženských kultov, výkonnými katmi, otravnými deťmi, kanibalistickými liliputánmi, podozrivo priateľskými pedofilmi, zúrivými armádami a skutočnými čarodejníkmi, čo vyzerajú ako tuláci. V takom svete se často stane, že aj cynický podvodník ako Wolrich má príležitosť niekoho zachrániť. Niekedy jedného človeka a niekedy celú ríšu. A najhoršie je, že to robí zadarmo.

Prečo: Po hnusne skvelom Asfalte som si sľúbil, že od Štěpána Kopřivu ešte niečo prečítam.

Tip: Knihu Holomráz si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Neil Gaiman – Američtí bohové

american-gods Popis: Tieň strávil tri roky vo vezení, kde sa držal bokom a snažil se prežiť. Všetko čo chcel, bolo vrátiť sa do náruče svojej milujúcej ženy a po zbytok života se vyhýbať problémom. Niekoľko dní pred prepustením sa však dozvie, že jeho manželka zahynula pri automobilovej nehode. Cestou na pohreb sa Tieň stretáva so starším mužom, ktorý si hovorí pán Streda a ten mu ponúkne prácu. Tieň ju prijme a čoskoro zistí, že to nieje bez rizika. Vydá sa na cestu tajomným svetom Ameriky, ako ju nepozná a medzi jeho spoločníkov patrí vražedný Černobog, charizmatický pán Nancy či pôvabná Ester.

Prečo: Pravdepodobne ste zachytili, že HBO chystá na motívy tejto knihy seriál. Nebolo by zlé vedieť, o čom bude.

Tip: Knihu Američtí bohové si v angličtine môžete kúpiť na Gorila.sk.

Mike Brown – How I Killed Pluto and Why It Had It Coming

pluto Popis: Väčšina z nás vyrastala so slnečnou sústavou, ktorá má deväť planét s Merkúrom najbližšie k slnku a s Plutom najďalej. Neskôr, v roku 2005, astronóm Mike Brown učinil objav svojho života – desiatu planétu Eris, o niečo väčšiu ako Pluto. Miesto toho, aby bola do solárneho systému pridaná desiata planéta, rozpútala sa divoká diskusia, ktorá vyvrcholila vyradením Pluta zo zoznamu skutočných planét aby bol zaradený do novej kategórie „trpasličie planéty“ . A Brown začal dostávať nenávistné emaily…

Prečo: Kniha je prerozprávaním nielen týchto udalostí z pohľadu vedca v centre diania.

John Scalzi – The God Engines

godengines Popis: Kapitán Ean Tephe je muž viery, ktorý je neochvejne oddaný svojmu pánovi a svojej lodi, poháňanej energiou spútaných božských bytostí. Bishopry Militant, duchovní a vojenskí vodcovia spoločnosti si ho vyberú pre tajnú a posvätnú misiu, ktorá preverí jeho schopnosti vodcu a jeho vieru. Zdá sa však, že úloha, ktorá bola Eanovi zverená zaujíma aj zotročených bohov.

Prečo: Scalziho novela je mixom hororu, fantasy a space opery.


Napísal vlad saling