Jack Womack - Ambient

March 14, 2011

ambient Čo by sa stalo v prípade sociálno-ekonomickej kataklizmy? Ako by vyzerala spoločnosť? Kto by bol pri moci? Cyberpunkový Ambient predstavuje svojskú, no nie nerealistickú zbierku odpovedí na tieto otázky. Zároveň je to zľahka depresívny príbeh niekedy naivného telesného strážcu, ktorý akoby neustále dúfal, že sa jedného dňa prebudí a zistí, že všetko okolo bol len sen.

Knižka Ambient nádherne klame telom. Obal je svieži, žlto-zelený s veľkým smajlíkom. V postapokaliptickom svete však tento symbol neznamená šťastie alebo typografickú variantu úsmevu. Je to logo spoločnosti Dryco, ovládajúcej väčšinu amerického trhu a objavuje sa na všetkom od televíznych správ až po vojenské prilby.

Príbeh je úryvkom niekoľkých rozhodujúcich dní života telesného strážcu O’Malley-ho. Patrí medzi elitu vo svojej profesii a je pravou rukou Dryden-a, ktorý je synom majiteľa gigantu Dryco. O’Malley prežíva svoje dni v relatívnom pokoji a pohodlí, tajne zamilovaný do firemnej modelky Avalon. K štatútu firemných modeliek pridávam toľko, že náplňou ich práce je okrem zrejmých aktivít aj vraždenie iných firemných modeliek. Práve takým spôsobom sa totiž kupujú firmy.

Bizarná doba, bizarné spôsoby a rovnako bizarný jedinci. Nová spoločnosť v New York-u verí v božský pôvod Elvisa (áno, toho Elvisa) a očakávajú jeho druhý príchod. Medzitým sa gangy, medzi sebou alebo s armádou, hrajú v ruinách mesta na vojnu.

Najzvláštnejšou skupinou Womack-ovej knihy je spoločenstvo Ambientov. Sú to telesne a mentálne deformovaný jedinci hovoriaci zmesou archaickej angličtiny a slangu. Ako potomkovia ožiarených ľudí zatrpkli na celý svet a žijú vo vlastných komunitách. Niektorí tvrdia, že majú nadprirodzené schopnosti a dokonca sa nájde pár normálnych nadšencov (slovo normálny treba v tomto prípade brať s rezervou), ktorí sa k Ambientom dobrovoľne pridávajú. Koniec-koncov, stačí si niečo amputovať.

O’Malley k Ambientom vždy inklinoval a zdržiava sa v ich spoločnosti. Aj jeho sestra patrí k dobrovoľným. On sám má odnímateľné ušnice, ktoré dostal ako dar. Kam sa hrabe výlet k moru.

No a na takomto farebnom pozadí vzniká zo začiatku jednoduchá zápletka, keď Dryden ponúkne O’Malley-mu všetko po čom túži, vrátane Avalon, ako odmenu za odstránenie vlastného otca.

Opäť ma hneval preklad, keď autor náročky alebo omylom stále používal výraz zašeptať miesto zašepkať a sem tam vtlačil aj nejedno nespisovné slovo. Zrejme to malo podtrhnúť charakter knihy. Na druhej strane, pohral sa s dialógmi Ambientov a na ich reč som si rovnako ako každý obyvateľ Womack-ovho New York-u musel zvyknúť.

Poznámka: Popisku na zadnej strane ignorujte. Je trochu mimo.

Hodnotenie:6/10

Napísal vlad saling