Edgar Allan Poe – Jáma a kyvadlo a jiné povídky [audiokniha]

February 25, 2013

poe - jama a kyvadlo audiokniha Edgar Allan Poe je známy každému, kto neprespal všetky hodiny literatúry počas základnej či strednej školy. Bohužiaľ sa však väčšina stretnutí s jeho literárnym géniom začína a končí básňou Havran a skôr, ako si človek uvedomí o čo ide a akú tvorbu prezentuje treba sa posunúť k ďalšiemu spisovateľovi, ktorý netrpezlivo čaká v učebných osnovách. Podobne tomu bolo aj u mňa a Poe, hoci zaujímavý, zostal pochovaný po zástupom iných autorov.

Na Poa som po rokoch znovu narazil vďaka mojej slabosti pre Lovecrafta. Počas hľadania informácií o živote tohto veľmajstra hororu som narazil na poznámky o tom, ako bol ovplyvnený práve prácami Edgara Allana Poa. Dospel som k záveru, že pokiaľ Poe dokázal inšpirovať môjho obľúbenca osloví jeho tvorba aj mňa.

Poe a horor

Poe vyniká svojimi temnými a mysterióznymi poviedkami, mnohokrát doplnenými o rozmer detektívky. Audiokniha Jáma a kyvadlo a jiné povídky poskytuje skvelý prehľad tejto najvýraznejšej časti jeho portfólia. Zostava štyroch poviedok prevedie čitateľa pocitmi stiesnenosti a bezmocnosti (Jáma a kyvadlo), strašidelnej teatrálnosti (Maska červené smrti), napätím (Vrah jsi ty!) a nefalšovaným údesom z vlastných činov (Černý kocour). Keďže tieto práce už majú nejaké to storočie, hoci preložené, rozprávajú svoje príbehy archaickým a niekedy až poetickým štýlom tak odlišným od jazyka súčasných diel. Táto lingvistická patina dojem z diel ešte umocňuje.

Poe a audioformát

Mikro-výber prác som mal možnosť počúvať ako jeden diel série audiokníh. Vypočul som takýmto spôsobom už zopár kníh a naučil som sa, že takýto formát môže knihe rovnako tak uškodiť, ako polepšiť. Najprepracovanejšie audioknihy sú nahovorené na kvalitatívnej úrovni rozhlasovej hry s patričnou dramatizáciou. Bohužiaľ, nie každá kniha je písaná tak, aby ju bolo možné takto spracovať. Na druhej strane spektra stoja knihy nahovorené priam mechanicky alebo vyslovene automatizovaným prevodom textu na slovo. Ako si teda Tympanum poradilo s Poeom? Na výbornú.

Knihu nahovoril Bořivoj Navrátil vhodne zdramatizovaným spôsobom, ktorý atmosféru čítaného textu nielen vystihuje, ale aj zosiluje. Pan Navrátil svojim hlasom veľmi šikovne prenáša emócie na poslucháča v práve potrebnej miere aby dielo podfarbili, no neprehlušili. Tu to však nekončí. Prestávky medzi kapitolami a jednotlivými poviedkami sú tvorené hudbou, ktorá svojím záhadným a znepokojujúcim charakterom neostáva textu nič dlžná. Občasné zvukové efekty tvorené spevom či neobvyklým hudobnými výtvormi sú už len čerešničkou na torte.

Záver

Ak sa radi bojíte alebo chcete vyskúšať formát audiokníh, Jáma a kyvadlo a jiné povídky je veľmi kvalitný titul po obsahovej aj formátovej stránke, ktorý môže byť práve pre vás. Pre skalných fanúšikov Edgara Allana Poa ešte dodám, že audiokniha obsahuje skrátené verzie poviedok.

Audioknihu Jáma a kyvadlo a jiné povídky venovalo kníhkupectvo Audiolibrix kde si titul môžete za výhodnú cenu zakúpiť aj vy.


Napísal vlad saling