Ed Brubaker – Captain America #1

February 27, 2013

2121674 V roku 1941, v období keď svetom otriasala druhá svetová vojna, ožil na stránkach komiksov od Timely Comics (neskôr Marvel) nový hrdina s novým rozmerom. Steve Rogers, mladý muž, ktorého charakter ďaleko prevyšuje jeho telesnú nezdatnosť, je vybraný, aby sa podrobil experimentu, ktorý mu má priniesť najvyššiu možnú silu, rýchlosť a vlastne aj všetko to ostatné. Úspešný výsledok experimentu z neho spraví stelesnenie patriotizmu s príznačným menom Captain America a miesto zbrane dostane do ruky štít z nezničiteľného kovu (zliatina vibrania a ocele), ktorý používa skoro ako frisbee. A oblečú ho do americkej vlajky.

Amerika, Amerika, Amerika…

Priznám sa, že jedna z vecí, čo ma od Captaina Ameriku mierne odrádza je práve jeho až z pórov vytekajúci patriotizmus a znázorňovanie amerického ideálu po fyzickej aj psychickej stránke. Na druhej strane, oberte ho o všetky národné motívy a znaky a Steve Rogers je zrazu príjemný chlapík, ktorý je neochvejne zásadový a vždy ochotný pomôcť ak treba. Jeho charizma pochádzajúca z ďalekej minulosti z neho robí hrdinu z inej doby snažiaceho sa zapadnúť do moderného sveta.

Priveľa na jeden život

Počas vojnového obdobia bol veľmi populárny, keďže väčšina jeho príbehov sa točila okolo likvidovania nepriateľov Ameriky. Hoci jeho sláva po vojne upadla a z komiksov sa na nejaký čas vytratil, s odstupom času sa na nich začal objavovať znova a vydržalo mu to. Vďaka jeho veku a udalostiam, ktoré prežil na vlastnej koži je súčasný Steve Rogers poznamenaný rovnako víťazstvami, ako aj bolesťou nad stratou mnohých vojakov pod jeho velením, ale hlavne stratou jeho najbližších pomocníkov.

Práve takýto démoni minulosti sú hlavnou témou prvého omnibusu Captain Amerika. Stevovi sa v myšlienkach a snoch vracajú spomienky na tie najstrašnejšie zážitky až má problém rozoznať, čo sa v skutočnosti odohralo a čo je výplod jeho vojnou a bojom unavenej mysle. Za jeho pohnutý psychický stav však nenesie zodpovednosť len on a čoskoro zistí, že niektoré nočné mory sa zobudením nekončia. Musí sa tak postaviť nepriateľovi, ktorého existenciu zatiaľ len tušil a u ktorého má odhalenie identity trpko-sladkú príchuť.

Kresba

Vizuálna stránka komiksu je na veľmi vysokej úrovni. Grafický štyl vo mne budil dojem mixu klasického komiksu zo starých čias a nových štýlov a bol teda ideálnym spôsobom na znázornenie životného príbehu, ktorý sa odohráva viac ako polstoročie. Niektoré panely sú tak vydarené, že by som si ich celkom rád zavesil na stenu.

Záver

Omnibus skladá ucelený obraz dôležitej kapitoly zo života Steva Rogersa, ktorá sa odohráva rovnako v minulosti ako v súčasnosti. Celistvosť môže osloviť nových fanúšikov Captaina Americu a pomocť im utvoriť si obraz, zatiaľ čo jeho špecifická dejová línia zaujme aj tých, ktorí jeho príbehy čítaju už nejaký čas.

Knihu Captain America #1 si môžete zakúpiť v internetovom kníhkupectve Abcknihy.sk.


Napísal vlad saling