A. Lee Martinez: Monster

July 13, 2011

monster Tesne pred výplatou sú návštevy kníhkupectva vždy o sebazapieraní. Väčšinou ich obchádzam veľkým oblúkom, no stane sa, že neodolám a predsa vstúpim. Jedinou záchranou je rýchle stanovenie peňažného limitu. Pri poslednom takomto rituáli som si určil hranicu na 8 Eur. Vedel som, že za takú cenu veľa vecí na výber nebude, no pustil som sa do prehľadávania políc tak či tak. Netrvalo dlho a do oka mi padol jasne žltý chrbát knižky so zvláštnou lebkou. Vytiahol som ju, pohľadal cenovku a s prekvapím zistil, že kniha Monster od A. Lee Martineza stojí 7,89 Eur. Hotové znamenie.

Kto je A. Lee Martinez?

Autor je chlapík z Texasu, ktorý začal písať, lebo nemal nič lepšie na práci a súdiac podľa rozhovoru v závere knihy je tak trochu podivín. Hoci jeho diela obsahujú veľa humoru, nepovažuje sa za humoristického spisovateľa a vtipy používa len ako nástroj dotvorenia atmosféry.

Kto alebo čo je Monster?

Monster je hlavný hrdina rovnomennej knihy pracujúci ako odchytávač zvery v meste. Nieje to však celkom bežná zver. Loví yetiov (alebo ako sa to skloňuje), jednorožce prípadne celé portfólio trolov. Jeho práca ho jedného dňa zavedie k Judy, nenápadnej a frustrovanej slečne, ktorá mu skomplikuje život. Pridajte do mixu papierového škriatka zo šiestej dimenzie, Monsterovu priateľku priamo z horúcich pekiel a starú pani, ktorá má nezničiteľnú dosku na krájanie zeleniny a boj o záchranu ľudstva sa môže začať.

Ako keby Douglas Adams písal Hellboya…

Presne takto by som definoval knihu jednou vetou. Vážnu pointu rieši zvláštna skupina všakovakých bytostí, ktoré majú svoje maniere a nevyspytateľným humorom okorenené dialógy sú v dobrom pomere k akcii. Škoda len, že niektorým postavám nebol poskytnutý väčší priestor. V knihe sa nájde pár zaujímavých postrehov a jeden či dva originálne nápady. Napriek drobným nedostatkom ide o veľmi sympatické dielo, ktoré môžete pokojne vziať do rúk.

Poznámka: Kniha obsahuje okrem spomínaného interview aj ukážku z ďalšej autorovej knihy Divine Misfortune, ktorá vyzerá minimálne tak sympaticky ako Monster.

Hodnotenie:6.5/10

Napísal vlad saling