Mike Mignola, Christophe Golden: Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr

May 27, 2011

bal Keď som prvý krát uvidel obálku grafického románu Baltimore, bolo mi jasné kto za projektom stojí aj bez toho, aby som hľadal meno autora. Grafický rukopis, ktorý si vypestoval Mike Mignola je tak charakteristický, že som sa nemohol mýliť. Nebudem písať o tom, ako mám rád jeho Hellboya. To by som sa opakoval. Ale pravdou je, že práve tento projekt je motorom môjho záujmu o Mignolove práce. Možno raz tomuto fenoménu venujem celý článok.

Vampýr zas a znova

Mike Mignola a Christophe Golden napísali príbeh o lordovi Baltimorovi, aby vytvorili alegorický obraz hrôz vojny. Primárnym nástrojom sú vampýri, s ktorými sa hlavný hrdina dostáva na začiatku knihy do konfliktu. Presnejšie s jedným z nich. Takým tým horším, ktorý na svet zošle z pomsty mor.

Gotický príbeh

Atmosféra, ktorú autori príbehu vdýchli sa len tak nevidí. Temná, ťažká a deprimujúca. Krajina zmietaná najprv vojnou a neskôr morom neposkytuje žiadnu útechu a šedý svet pomaly, ale isto speje k svojmu koncu. Oživené mŕtvoly, vyhrabávajúce sa z čerstvo navŕšenej hliny na hroboch, to nezlepšia.

Jediným svetlom v krajine prízrakov je hŕstka ľudí s pevnou vôľou a odhodlaním, stojacich okolo Baltimora. Námorník, priateľ z detstva a lekár, ktorí majú vlastných démonov. Sám Baltimore, zmietajúci sa súčasne medzi pocitmi viny, povinnosti, pochybností a hnevu, nieje práve prototypom hrdinu, no musí v sebe nájsť silu, aby spravil čo je potrebné. Vďaka jeho posadnutosti, nadľudským schopnostiam a temnej mysli sa niekedy hranica medzi ním a vampírmi, ktorých prenasleduje, ťažko rozoznáva.

Cínový vojačik

Zvláštnou súčasťou knihy sú paralely a citáty zo známej rozprávky Statočný cínový vojačik od Hansa Christiana Andersena. Smutný príbeh dodáva knihe nový rozmer, keď Baltimore sám o sebe uvažuje ako o cínovom vojačikovi zmietanom okolnosťami. Citácie, ktoré si Mignola a Golden vybrali, temnú atmosféru knihy ešte znásobujú.

Baltimore a komiks

Kniha Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr v origináli vyšla v roku 2007. Jej príbehová štruktúra však necháva mnoho priestoru pre ďalšie príbehy o Baltimorovi, love vampírov či stretnutiach s inými nadprirodzenými bytosťami. Vďaka tomu bola v roku 2010 vydaná päťdielna komiksová miniséria Baltimore: The Plague Ships, v roku 2011 príbeh Baltimore: A Passing Stranger a v auguste 2011 sa má na trhu objaviť druhá miniséria Baltimore: The Curse Bells.

Zhrnutie

Temný príbeh oživujúci spomienky na Stokerovho Drakulu, zaujímavé postavy (ktoré mohli dostať viac priestoru), miešanie rôznych foriem rozprávania a početné Mignolove ilustrácie stvorili jedinečnú knihu.

Knihu si môžete zakúpiť na Gorila.sk.

Hodnotenie:7.8/10

Napísal vlad saling