Knižné tipy #4

May 26, 2011

Ďalšia dávka knižných tipov je tu: Anthony Horowitz – Horory na dobrou noc, Dušan Fabian – Živého mě nedostanou!, Ted Chiang – Příběhy vašeho života!, Roger Zelazny – Tvorové světla a temnoty.

Poznámka: Ku každej knihe je krátke zdôvodnenie (viac či menej objektívne), prečo si zasluhuje pozornosť.

Anthony Horowitz – Horory na dobrou noc

hndn Popis: Zdrojom hrôzy nemusia byť len živé mŕtvoly, ale aj predmety dennej potreby – zákerná vaňa, démonický počítač či vražedný fotoaparát. Svet se mení, strach zostáva. Príbehy sú určené hlavne mládeži, ale sympatické budú aj dospelým vďaka sugestívnej atmosfére, typicky anglickému čiernemu humoru a častým citáciám alebo variáciám klasických tém.

Prečo: Horory sú ako indické ostré omáčky – rozvibrujú zmysly a slabším povahám nedajú spať, no my otužilí si život bez nich nevieme predstaviť. Mimochodom, zbierka má dve pokračovania.

Dušan Fabian – Živého mě nedostanou!

zmn Popis: Kapacity datujú Marvinov zrod do roku 1250 pred Kristom. Marvin datuje zrod Krista do roku 1250 po Marvinovi. Kto je tento veľkohubý prehistorický Chuck Norris? Marvin je zombie. Pracuje ako nájomný vrah. A za najlepšieho priateľa považuje svoj čakan. Krvavá, cynická, pseudohistorická splatter fantasy – ak nie ste príliš nároční čitatelia, možno se aj zasmejete.

Prečo: Už na prvých troch stranách som sa nahlas smial. To je dobré znamenie – alebo som nenáročný?
Tip: Knihu Živého mě nedostanou! si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Ted Chiang – Příběhy vašeho života!

pvz Popis: Už ste si niekdy z vrchu Babylonskej veže razili cestu hore nebeskou klenbou tvrdou ako žula? Už ste niekdy zastavovali krvácanie človeka zraneného pri útoku anjela? Už ste niekdy viedli jednanie s radiálne symetrickými mimozemšťanmi, ktorí se dorozumievajú nie jedným, ale hneď dvoma veľmi zvláštnymi jazykmi? Že nie? Je najvyšší čas to napraviť.

Ted Chiang je považovaný za jedného z najskvelejších poviedkárov. Naviac je to veľmi zvláštny autor, ktorý tvorí nesmierne pomaly (celú jeho niekoľkoročnú tvorbu tvorí len tucet poviedok a kratších noviel), ale keď už niečo vydá, býva to udalosť a jeho dielo väčšinou pozbiera mnoho rôznych cien.

Prečo: Pre zbierky poviedok mám slabosť a verím, že nie som sám. Z dôveryhodných zdrojov viem, že recenzia tejto knihy sa objaví aj na tomto webe.
Tip: Knihu Příběhy vašeho života si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Roger Zelazny – Tvorové světla a temnoty

tst Popis: V Dome mŕtvych precitne muž, ktorému vzali meno. Je vyslaný, aby zabil Princa. Len Hór, syn Osíridov, mu stojí v ceste. No nie preto, aby Princa chránil. Obaja prenasledujú rovnakú korisť a ani jeden sa jej nechce vzdať. A kdesi v inom vesmíre, uväznená, ale nezničená, čaká Vec Čo Plače V Noci.

Roger Zelazny v čistej, nezriedenej podobe. Tvorca Amberu a majster symbolov, od ktorého sa nedokážete odtrhnúť.

Prečo: Kniha čerpá námety z egyptskej (a čiastočne gréckej) mytológie a je písaná mierne poetickým štýlom. Keďže mi v poslednej dobe končili rukách akčné veci ovplyvnené nordickou či slovanskou mytológiou, je to vítaná zmena.


Napísal vlad saling