Knižné tipy #25 – Knihy, ktoré potešia oko

March 10, 2014

Richard Brautigan & Daniela Olejníková:

V melónovom cukre

v-melonovom-cukre-2 Výtvarníčka Daniela Olejníková tento titul nie len originálne ilustrovala. Umelecky tiež spracovala samotný text knižky. Príbeh sa odohráva vo fantazijnej krajine, v komunite, kde je rozšírenou substanciou melónový cukor. Pri pohľade na knihu by ste asi tipovali, že jej cieľovou skupinou je detský čitateľ, nie je to ale tak, vzhľadom na obsah diela, otvorený hlbokým interpretáciam. Vynikajúce vizuálne spracovanie každopádne neurazí ani dospelého.

Tip: Knihu Richard Brautigan: V melónovom cukre ponúka Gorila.sk.

Boris Németh: Na ceste

boris-nemeth-na-ceste Výber fotografií z ciest po Slovensku a iných častiach Európy, zachytených od roku 2007. Obrázky ulice, ktoré mnohokrát skutočne vystihuje výraz „príležitostná absurdita“. Pri listovaní vám mnohé obrazy silno pripomenú menej známe, alebo až príliš dobre známe udalosti, pochody, demonštrácie, pohromy.

Tip: Kniha Na ceste od Borisa Németha je dostupná na Gorila.sk.

Umberto Eco: Dějiny krásy

umberto-eco-dejiny-krasy Krása vraj nie je totožná s umením. Všestranný mysliteľ, akademik, spisovateľ (taký švajčiarsky… či taliansky? armádny nožík) vydal publikáciu, ktorá by sa dala prirovnať k blogu o umení, či kráse, v tlačenej forme. Zaoberá sa v nej krásou a jej chápaním v umení výtvarnom, filmovom, soche, fotografií, v priereze dejín od antiky, až po Dennisa Rodmana (ach, prečo!).

\[Titulný obrázok je prevzatý z blogu ilustrátorky prvej knihy\]

Napísal bs