Knižné tipy #20

March 20, 2013

William C. Dietz: Mass Effect Klam

mass effect klam Vesmír je v ohrození. Každých päťdesiattisíc rokov napadne rasa strojov našu galaxiu a pozbiera všetok organický život pre vlastné potreby. Dvaja ľudia, admirál David Anderson a jeho partnerka Kahlee Sandersová, ktorí poznajú túto hroznú pravdu, sa zúfale snažia nájsť spôsob ako tento cyklus prerušiť. Keď získali dôkaz, že hrozba je skutočná, poštvali proti sebe organizáciu Cerberus.

Dvojica v smrteľnom nebezpečenstve získa neočakávaného spojenca v Gillian Graysonovej. Je obeťou dávneho experimentom laboratórií Cerberusu vďaka čomu je obdarená neobyčajnými schopnosťami. Keď sa však jej pomoc zmení na osobnú vendetu voči Cerberusu ohrozí všetko, za čo Kahlee a Anderson bojujú.

John Scalzi: Agent hvězd

agent hvezd Yherajkovia, vesmírni cestovatelia, zamierili na svojej ceste k Zemi, aby sa s nami stretli a nadviazali tak prvé medzihviezdne priateľstvo s ľudskou rasou. Lenže majú problém. Vzbudzujú strach a hrôzu. Ak vyzeráte ako postava z béčkového hovoru, nieje ľahké získať si dôveru. Yherajkovia potrebujú niekoho, kto sa túto záležitosť postará. Thomas Stein v tom vie chodiť – je jedným z najúspešnejších mladých agentov, ktorému sa práve podarilo urobiť najväčšie terno kariéry. Ale jedna vec predať klienta keď je ním krásna mladá herečka a ide o niečo úplne iné, ak je klientom mimozemská rasa, ktorá sa naviac spolieha, že ich odprezentujete v tom najlepšom svetle. Stein potrebuje všetok svoj dôvtip a skúsenosti, aby si svoje percentá zaslúžil.

Tip: Knihu Agent hvězd si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Arkadij a Boris Strugackij: Je těžké být bohem

je tezke byt bohem Pozemšťan na cudzej planéte, prechádzajúcej práve temným obdobím podobným stredoveku, plným špiny, intríg a krutosti to nemá ľahké. Znalosťami, schopnosťami a technickými možnosťami je rovný bohom no v snahe pomôcť bytostiam v pokroku naráža bariéru odporu v podobe slepej viery v náboženstvá a ideológie, ktoré sa v nesprávnych rukách stávajú efektívnym nástrojom na kontrolovanie más a potlačenie vývoja. Pozemšťan sa presvedčí, že byť bohom je rovnako ťažké ako priniesť pokrok tam, kde naň ešte nikto nieje pripravený.

Tip: Knihu Je těžké být bohem si môžete kúpiť na Gorila.sk.

Dmitry Glukhovsky: Soumrak

glukhovsky soumrak V Moskve se dejú podivuhodné veci. Anonymný zadávateľ požiada prekladateľa Dimitrija Alexejeviča, aby preložil do ruštiny denník španielskeho conquistadora z 16. storočia. Dmitrij sa domnieva, že pôjde o rutinnú záležitosť, ale bizarné udalosti popísané v historickom texte sa náhle stávajú súčasťou jeho vlastnej reality. Je vtiahnutý do víru neuveriteľných udalostí, ktoré mu majú pomôcť rozlúštiť proroctvo a nahliadnuť do budúcnosti – možno za cenu vlastného života. Tak začína dramatický závod s časom…


Napísal vlad saling