Knižné tipy #19

February 02, 2013

Ian McDonald: The Dervish House

dervish house Istanbul: Kráľovná miest. Tu sa križujú príbehy, ríše a kontinenty. Je polovička dvadsiateho prvého storočia a Turecko je hrdým a mocným členom Európskej Únie, ktorá sa rozprestiera od Atlantiku po Horu Ararat. V ospalej časti Istanbulu Eskiköy stojí bývalý dervišský dom Adema Dedeho, ktorý spája životy šiestich ľudí:

Ekonóm na dôchodku je najatý do tajného výskumného týmu a ukrýva temné tajomstvo z iného storočia.

Deväťročný chlapec izolovaný v tichu pre srdcovú poruchu, vďaka ktorej ho hocaký náhly zvuk môže zabiť, sa stane detektívom.

Potulný obchodník dohodne obchod storočia s pašovaním benzínu, no zistí, že ide o špičku ľadovca obrovskej korporátnej sprenevery.

Obchodníčka s umením dostane ponuku, ktorú nemôže odmietnuť – skutočnú legendu starého Istanbulu – a ocitne sa v spleti starodávnych intríg a rivality.

Povaľačovi navždy zmení život teroristická akcia, ktorá spôsobí, že začne vidieť djinnov a to je len začiatok.

Mladý absolvent marketingu má päť dní na to, aby zachránil začínajúci rodinný nanotechnologický podnik, ktorého nový produkt môže zmeniť svet.

Karolina Francová: Tajná kniha Šerosvitu

tajna kniha serosvitu Tajná kniha Šerosvitu sa odohráva v Čechách v našej súčasnosti, v niekoľkých konkrétnych mestách, ale tiež v zásvetí – Ríši šera. Je príbehom dvoch miešancov, brata a sestry, ktorí boli v detstve od seba oddelení. On vyrastal v mnohých zlatobytnostiach Šerosvitu, ona v Liberci. Obom je v pätách Vyháňač, ktorého jedinou úlohou je udržať dva svety od seba oddelené. Príbeh súrodencov sa odvíja na pozadí jednotlivých poviedok a pri ich čítaní sa čitateľovi pomaly skladá ucelený obraz, ktorý ponúka odpovede na otázky: Čo je zlatobytnosť? O akých miešacov ide? Kto je Vyháňač?

Hororová duchárska urban fantasy bol napísaná päticou českých autoriek: Karolina Francová, Sanča Fülle, Vilma Kadlečková, Lucie Lukačovičová, Julie Nováková

Landy Derek: Smrtihlav Hezoun – Detektiv bez bázně

smrtislav hezoun Smrtihlav Hezoun – Detektiv bez bázně a hany je prvá kniha z pripravovanej série o charizmatickom nemŕtvom čarodejníkovi, ktorého baví detektívna práca a vyzerá ako kostlivec. S partnerkou Stephanie Egle, ktorá si hovori Valkýra Cain a mnohými pomocníkmi sa pustí do pátrania po magickej super zbrani zvanej Žezlo prapredkov. Toho sa však medzičasom zmocnil Smrtihlavov dávny nepriateľ a teraz ho môže použiť na uvrhnutie sveta do náručia starých zlých bohov.

Podobne ako Tajná kniha Šerosvitu je aj Smrtihlav Hezoun určený mladšiemu publiku, ale koho to kedy zastavilo.

Erdogan Ercivan: Zfalšovaná veda

sfalsovana veda Vedci sa najradšej prezentujú ako nezaujatý hľadači pravdy. Verejnosť sa preto domnieva, že veda sleduje len prospešné ciele a pracuje spoľahlivo. Kniha nabúrava tento mýtus a uvádza dôkazy o vedomej manipulácii s faktami, skresľovaní štatistík a výsledkov výskumu či zamlčovaní nepríjemných právd.

Čitatelia dostávajú návod, ako sa môžu brániť pred rozličnými „vedeckými pravdami“. Šokujúce sú napríklad dokumenty o chybnom spôsobe liečby rakoviny, dezinformácie o príčinách vzniku AIDS, množstvo neúčinných produktov farmaceutických firiem či desivé prípady nadmerného používania antibiotík. Bokom nezostane ani globálne otepľovanie, ktorého prognóza vzniká na základe nepresných a neúplných dát.

Ide len o konšpiračné teórie ako vystrihnuté z ľahkého amerického filmu, alebo je na Sfalšovanej vede kus pravdy?


Napísal vlad saling