November 29, 2012

Neviete aké knihy kúpiť pod vianočný stromček? Tu je pár tipov, z ktorých tento rok vyberám ja.

Paolo Bacigalupi: Dívka na klíček

dnk2 Anderson Lake pracuje pre spoločnosť AgriGen v Thajsku ako kalorik. Navonok je riaditeľom továrne, no popritom nenápadne prehľadáva bangkokské trhy, hľadá potraviny, o ktorých sa myslelo, že už neexistujú, a dúfa, že sa zmocní bohatstva stratených kalórií minulosti. Potom ale stretne Emiko… Emiko je dievča na kľúčik, zvláštne a prekrásne stvorenie. Nie je to ľudská bytosť, patrí medzi Novoľudí. Je umelo vytvorená, vypestovaná v liahni. Naprogramovali ju, aby uspokojovala dekadentné rozmary istého obchodníka z Kjóta, ale teraz skončila na uliciach Bangkoku. Novoľudí niekto berie ako tvory bez duše, iní ich považujú za diablov. Pracujú ako otroci, vojaci, ako hračky bohatých.

Sme v mrazivo blízkej budúcnosti, kedy svet ovládajú kalorické korporácie, ropný vek pominul a pozostatky umelo vypestovaných chorôb rozsievajú smrť po celej planéte. Čo sa stane, keď sa kalórie stanú menou? Keď sa bioterorizmus stane nástrojom veľkých korporácií a keď jeho následky zaženú ľudstvo do éry posthumanistickej evolúcie?

Táto Bacigalupiho kniha získlava v roku 2009 cenu Nebula, v roku 2010 cenu Hugo, cenu Compton Crook a aj cenu Locus. Ak si napriek tomu nie ste úplne istí, či by sa vám kniha páčila, môžete miesto novely siahnuť po zbierke poviedok Čerpadlo 6 od rovnakého autora. Poviedky Kalorik či Na žlutou kartu sú zasadené do veľmi podobného, ak nie rovnakého sveta ako Dívka na klíček.

Knihu Dívka na klíček si môžete objetnať na www.abcknihy.sk.

Guillerme Del Toro, Chuck Hogan: Večná noc

vn Od vypuknutia upírskej nákazy prešli dva roky. Svet sa navždy zmenil. Na zemi vládne nukleárna zima, bledé slnečné lúče sotva preniknú cez hrubú vrstvu tmavých mračien a aj to iba na dve hodiny denne. Planétu ovládajú nemŕtve monštrá, ľudská populácia je drasticky zredukovaná a veľkú časť z tých, čo prežili, chovajú upíri ako dobytok na krv v špeciálnych farmách. Budúcnosť ľudstva leží v rukách vyčerpanej skupinky vzbúrencov a Quinlana, napolo upíra, napolo človeka. Duchovný vodca odporu Ephraim Goodweather bojuje aj o život svojho syna Zacharyho, s ktorým má zlovestný Majster diabolský plán. S blížiacim sa okamihom konečného rozhodnutia sa ukáže, či je naozaj medzi vzbúrencami zradca a kto je ochotný vyčistiť od pliagy zem aj za cenu vlastného života. Z anglického originálu The Night Eternal (HarperCollins Publisher, New York 2011) preložil Michal Jedinák.

Záverečný diel trilógie určite ocenia všetci doterajší čitatelia série a keďže sú už preložené vlastne všetky knihy, pre milovníkov upíriny môže byť kompletná trilógia zaujímavým darčekom.

Knihu Večná noc (ako aj ostatné diely) si môžete objetnať na www.abcknihy.sk.

Dan Simmons: Děti noci

ds Rumunský komunistický diktátor je mŕtvy, postavili ho k múru a zastrelili. Zanechal po sebe krajinu, v ktorej sa stotisícky detí posielajú do hrozných, neosobných sirotincov, kde dostávajú injekcie s krvou infikovanou HIV. Aj Joshua, jedno z umierajúcich detí dostane infikovanú transfúziu, ale prekvapivo sa mu po nej zdravotný stav zlepší. Pre americkú epidemiologička Kate Neumanovou je Joshua lekárskym objavom storočia – v jeho imunitnom systéme sa možno skrýva tajomstvo liečby rakoviny a AIDS – a zároveň darom lásky, po ktorom dlho túžila. Joshuovo drobné telo však ukrýva aj lekárske vysvetlenie starovekej pliagy – vampyrizmu – a je spojnicou s legendárnym vládcom upírov, ktorý chce dieťa získať…

Knihu Děti noci si môžete objetnať na www.abcknihy.sk.

Mark Millar: Superman Rudá hvězda

srh Predstavte si realitu, v ktorej najmocnejšia superbytosť celého sveta nevyrástla v kansaskom Smallville – a dokonca ani v Amerike… Príbeh ako vyšitý z paranoických dôb studenej vojny. V srdci Sovietskeho zväzu pristáva vesmírna loď prinášajúca na palube maličké dieťa. Chlapec je vychovaný na poľnohospodárskom družstve, vyrastie z neho symbol celého sovietskeho ľudu, v päťdesiatych rokoch vystúpi na verejnosť ako Superman a celý svet sa zmení na nepoznanie. Jediným problémom je, že sa nachádza na druhej strane barikády ako Batman, Lex Luthor a iný…

Superman je fajn, hoci na súčasnú dobu možno priveľmi predvídateľný a priveľmi klasický. Toto spracovanie či presnejšie povedané pohľad do alternatívneho univerza by však mohlo priniesť zopár nových, sviežich nápadov a momentov.

Knihu si môžete objetnať na www.abcknihy.sk.


Napísal vlad saling