Knižné tipy #17

November 12, 2012

Howard Philip Lovecraft: Spisy 3 Volání Cthulhu

lovecraft1 Tretí zväzok beletristického zborníka H. P. Lovecrafta obsahuje poviedky a romány z rokov 1926-1930, teda z autorovho najproduktívnejšieho obdobia. Vzhľadom k jeho obsiahlosti je zväzok rozdelený do dvoch častí. Najrozsiahlejší beletristický text, Prípad Charlese Dextera Warda, je približne v polovičke prerušený, aby si aj dnešný Lovecraftov obdivovateľ mohol vychutnať rozpoloženie čitateľa magazínu Weird Tales v roku 1941, ktorý vtedy našiel román rovnako rozdelený do dvoch čísel a musel si celé dva mesiace počkať na jeho pokračovanie.

James Tiptree Jr.: Her Smoke Rose Up Forever

hsruf Týchto osemnásť krátkych, no komplexných noviel dotýkajúcich sa ľudskej podstaty a vnímania, metafyziky a teórie poznania, pohlaví a sexuality, je predzvesťou sveta, v ktorom naše biologické sklony prinesú úpadok ľudstva. Dielo zahŕňa autorkine poznámky, vďaka ktorým je možné získať hlbší náhľad do jej sveta a lepšie pochopiť jej prácu. O tom, že zbierka má zaujímavý obsah svedčia aj ocenenia Hugo a Nebula udelené príbehom „Láska je plán, plán je mŕtvy“, „Dievča, ktoré bolo pripojené“ či „Houston, Houston, počujete ma?“.

Henry James: Strašidelné příběhy

sp Duchárske príbehy tvoria necelú desatinu poviedkovej tvorby Henryho Jamesa a napriek tomu dobre znázorňujú jej postupný rozvoj. Prvé strašidelné príbehy ako „Romanca o starých šatách“ (1868) alebo „Nájomné od ducha” (1876) sa časom psychologizujú a stávajú sa zložitejšími. Neskoršia poviedka „Priatelia priateľov“ (1896) pripomína známu novelu „Dotiahnutie skrutky“ a neskoršie „Veselé nárožie“ (1908) sa vyznačuje prepracovanou štruktúrou a existenciálnym presahom.

Robert Charles Wilson: Spin (Spin #1)

spin Jednej Októbrovej noci keď mal desať rokov, Tyler Dupree stál vo dvore a sledoval, ako vyhasínajú hviezdy. Všetky naposledy zažiarili a naraz zmizli, zanechávajúc za sebou bezrozmernú, čiernu bariéru. On a jeho najlepší priatelia Jason a Diane Lawton videli to, čo sa zapíše do histórie ako Veľké Zatemnenie a čo navždy ovplyvní ich životy.


Napísal vlad saling