Knižné tipy #16

July 05, 2012

Michal Havran, Maroš Hečko: Kandidát

maros hecko michal havran kandidat Príbeh románu Kandidát sa odohráva počas dvoch mesiacov kampane pred nekonkrétnymi prezidentskými voľbami v jednej konkrétnej krajine. Autor denníkových zápiskov netuší, pre koho zaznamenáva odpočúvania a nadšenie zo zaujímavej zákazky, v ktorej sleduje biskupa, šialeného majiteľa reklamnej agentúry a nevýrazného prezidentského kandidáta s írečitým menom Potôň a ešte ľubozvučnejšou rodinnou históriou, zakrátko vystriedajú znechutenie a zmätenosť. Z jeho denníka sa stáva spis s prepisom rozhovorov, informáciami o postavách a postavičkách, mailami, útržkami z psychiatrických chorobopisov a obrázkov, ktoré najskôr čmára z nudy, neskôr preto, že slová a racionálne vysvetlenia už nestačia. Kandidát je politickou fraškou, smutno-smiešnym zobrazením toho, čo sa v tejto malej krajine udialo, deje a veľmi ľahko udiať môže. Je satirickou analýzou spoločnosti, ktorá sa nechá manipulovať bohatými a mocnými. Kandidát je o obyčajných ľuďoch, ktorí pod týmto tlakom potápajú jeden druhého a pomáhajú si naozaj až vtedy, keď ide o život.

Viktor Pelevin: Omon Ra

pelevin omon Omon Ra je satirický a depresívny príbeh mladého ašpiranta sovietskeho vesmírneho programu, ktorého jediným snom je letieť do vesmíru. Rozprávanie začína od útleho detstva a je plné sentimentálnych obrazov a pocitov, ktoré nemajú vždy pozitívny charakter. Po nastúpení do vojenskej školy prichádzajú prvé šoky a Omon zisťuje, že vysnívaná akadémia je obyčajnou továrňou na hrdinov pre morálne potreby sovietskeho ľudu a výrobné metódy sú nanajvýš zvláštne. Tajomstvo automatizovaných vesmírnych sond skrýva ďalšiu potemkinovu dedinu grandióznych rozmerov no ani tam sa divadlo pre papierové úspechy na titulné strany denníkov nekončí…

Thomas Morrissey: Faustus Resurrectus

9781597804059 Donovan Graham, barman na polovičný úväzok a študent okultizmu práve dokončil vysokoškolské štúdium druhého stupňa v odbore Filozofická hermenutika predložením diplomovej práce o Faustovi. Teraz, na odporúčanie svojho učiteľa a priateľa, otca Maurica Carolla, Donovan začne pomáhať polícii v New York-u pri vyšetrovaní obzvlášť brutálnu sériu vrážd, pri ktorých boli obete uložené tak, aby pripomínali znamenia zverokruhu. Prenasleduje Donovan a polícia sériového vraha alebo ide o niečo temnejšie a zlovestnejšie?


Napísal vlad saling