John Stephens a sága Emerald Atlas

May 09, 2011

emerald atlas Vždy, keď mám trochu času zamýšľať sa nad knihami aj v širšom kontexte ako farba obálky, uvažujem, čo bude ďalší knižný fenomén. Čo bude nový Harry Potter, nový Twilight alebo dokonca nový Pán Prsteňov (tu už máme slušnú nomináciu v podobe Game of Thrones, ale o tom inokedy). Odhadovať záujem publika o knihy a ich popularitu je ťažké, no ak kniha dostane dobrý ohlas v predbežných recenziách, šance na úspech sa zvýšia. Medzi takéto tituly patrí aj nová sága The Emerald Atlas, ktorej autorom je John Stephens. Prvá kniha trilógie vyšla 7. Apríla a už je okolo nej celkom živo.

O príbehu

John Stephens postavil príbeh na osudoch troch súrodencov. Kate, Michael a Emma sú siroty, ktoré putovali z jedného sirotinca do druhého, až skončili v opatere excentrického a záhadného Doktora Pyma. Pri skúmaní tajomných zákutí jeho domu narazia deti na magickú knihu. Týmto objavom sa dostanú do víru rôznych dobrodružstiev od cestovania v čase cez mágiu a magické bytosti až po masové súboje. Súrodenci tak zohrajú zásadnú úlohu, ktorá ovplyvní osud magického sveta.

Opäť niečo pre mladších

Sága The Emerald Atlas je určená predovšetkým deťom vo veku 8 – 12 rokov. Knihám tejto kategórie sa darí a vzniká v nej mnoho pozoruhodných titulov, ktoré napriek stanovenej cieľovej skupine často končia v rukách dospelých ľudí. Čo to spôsobuje? Možno neutíchajúca fascinácia svetom rozprávok, ktorá nezaniká ani po tom, čo vyplníte svoje prvé daňové priznanie. Možno jasné vymedzenie dobra a zla a možno sa len chceme znovu báť – veď najlepšie rozprávky boli tie, z ktorých behal mráz po chrbte. Nech je dôvod aký chce, hoci má aj podobu drobca, ktorému sa nechce spať a núti vás po celom dni za monitorom čítať rozprávky, takéto knihy vás neopustia po celý život.

Od seriálov ku knihám

Pre Johna Stephensa je to prvý literárny pokus. Doteraz bol známy skôr ako filmový producent projektov ako The O.C. alebo Gilmore Girls. Zdá sa, že Stephens vie čo robí.

Trailer

Aby všetko nebolo len o písmenkách, pozrite si trailer.

Záver

Autor spojil prvky z Harryho Pottera, Narnie, Zlatého kompasu či Kroniky Spiderwickovcov. Z prvých ohlasov sa dá usúdiť, že Stephens spravil viac, než len dobre namiešaný koktail zo známych prvkov a v knihe vyniká predovšetkým jeho rozprávačský talent. Sám viem, že originálne prevedenie knihy je často omnoho úspešnejšie, než jedinečný námet. Či bude kniha úspešná na Slovensku tak, ako v zahraničí ukáže čas.

Knihu si v anglickom jazyku môžete zakúpiť v kníhkupectve Eurobooks.

Zaujala vás kniha a chcete vedieť ešte viac? Pozrite si slovenskú stránku venovanú knihe Emeral Atlas. A ak ste ju už náhodou prečítali, neváhajte sa podeliť o vaše dojmy v komentároch.


Napísal vlad saling